Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Despre registru inventar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Despre registru inventar

Registrul inventar pentru o intreprindere individuala este acelasi cu cel de la o societate comerciala sau exista un cod anume pentru acesta?
Va multumesc anticipat!

ORDIN nr. 1.040 din 8 iulie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
20. Registrul-jurnal de incasari si plati (cod 14-1-1/b) si Registrul-inventar (cod 14-1-2/a) au regim de inregistrare la organele fiscale. Acestea se numeroteaza, se snuruiesc si se parafeaza inainte de depunerea lor la organele fiscale pentru inregistrare.
Modelele si normele de intocmire si de utilizare ale Registrului-jurnal de incasari si plati si ale Registrului-inventar sunt prezentate la cap. IV

ORDIN nr. 2.861 din 9 octombrie 2009
pentru aprobarea Normelor privind organizarea ?i efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor ?i capitalurilor proprii