Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals si uz de fals? Ce risc?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals si uz de fals? Ce risc?

Apelez la acest site pentru ca am o mare problema.
Situatia este urmatoarea: Am o prietena foarte buna care este casatorita si care ascunde multe fata de sotul ei(uneori ii este frica de el).
A ramas insarcinata in urma cu 4 luni si singura a decis ca nu doreste copilul(sotul ei il dorea) asa ca a facut un avort la o clinica din oras si i-a spus sotului ca acest avort trebuia facut deoarece sarcina s-a oprit din evolutie.
Ca sa fie credibila situatia, m-a rugat sa o ajut sa-si sustina afirmatia. De la clinica respectiva a primit o adeverinta pe care era trecuta situatia ei medicala si cu ajutorul unui copiator, am sters anumite cuvinte scrise de medic, am facut o copie a acestei adeverinte pe care prietena mea i-a aratat-o sotului.
Acesta a crezut in vorbele ei, dar la cateva zile(posibil sa se fi interesat la clinica respectiva) s-au certat groaznic si ea i-a martusit adevarul(adica ca eu am ajutat-o sa falsifice adeverinta).
Sotul ei, m-a sunat, m-a insultat si amenintat ca va face o plangere pentru fals.
Saptamana trecuta am primit o citatie, m-am dus la politie, respectivul politist mi-a spus ca sunt invinovatita de fals si uz de fals sub semnatura privata .
Ajunsa acasa, am citit tot ce se poate citi despre aceasta acuzatie si sunt foarte nedumerita in ce consta efectul juridic produs de acest fals?
Va rog sa ma ajutati sa gasesc un raspuns.Va multumesc anticipat.
Daca intrebati strict despre efectul juridic,acesta ar fi lezarea increderii pe care o au au persoanele in autentitictatea continutului inscrisurilor .Este o valoareSi este corect, nu , fiindca nimanui nu-i place sa ii fie prezentat un inscris falsificat sub aparenta unui adevar.
S-ar putea sa va alegeti din toata povestea, cel putin cu o amenda.
Dna. legally_aid, imi place tare mult de dvs, intotdeauna dati raspunsuri ajutatoare, insa acum imi permit sa va contrazic putin si daca gresesc va rog sa ma corectati.
Va dau un exemplu: De un Craciun, mi-am permis sa fac un cadou unui vechi prieten: o bancnota de 1 dolar care a fost copiata de un maestru in arta grafica, era atat de reala incat oricine ar fi crezut ca nu este vorba de un fals. Evident ca acest amic si-a dat seama numai dupa ce i-am spus ca nu este o bancnota autentica si a fost o situatie amuzanta, insa daca acesta s-ar fi enervat si ar fi mers la poltie sa reclame falsul...persoana care l-a realizat putea fi acuzata de falsificarea de bancnote? Evident ca nu...pentru ca amicul meu nu a folosit dolarul pentru a-si cumpara ceva ...deci nu s-a produs nici un efect juridic.Adevarat ca l-am "inselat" prezentandu-i o situatie neadevarata ca fiind adevarata, dar oare era suficient pentru o acuzatie de fals?
Din cate observ, situatia nu este tocmai roz. Vorbind despre efectul juridic al actiunii dumneavoastra, consider ca acesta consta in inducerea in eroare a unei persoane cu ocazia falsificarii/modificarii/alterarii acestui inscris in schimbul ori in scopul smulgerii acordului de vointa al titularului dreptului in speta sotul. va recomand sa consultati un avocat.
alexandrugroza a scris:

Dna. legally_aid, imi place tare mult de dvs, intotdeauna dati raspunsuri ajutatoare, insa acum imi permit sa va contrazic putin si daca gresesc va rog sa ma corectati.
Va dau un exemplu: De un Craciun, mi-am permis sa fac un cadou unui vechi prieten: o bancnota de 1 dolar care a fost copiata de un maestru in arta grafica, era atat de reala incat oricine ar fi crezut ca nu este vorba de un fals. Evident ca acest amic si-a dat seama numai dupa ce i-am spus ca nu este o bancnota autentica si a fost o situatie amuzanta, insa daca acesta s-ar fi enervat si ar fi mers la poltie sa reclame falsul...persoana care l-a realizat putea fi acuzata de falsificarea de bancnote? Evident ca nu...pentru ca amicul meu nu a folosit dolarul pentru a-si cumpara ceva ...deci nu s-a produs nici un efect juridic.Adevarat ca l-am "inselat" prezentandu-i o situatie neadevarata ca fiind adevarata, dar oare era suficient pentru o acuzatie de fals?

Desigur, faptul ca a fost falsificata o moneda/bacnota este suficient pentru a raspunde din punct de vedere al legii penale. In cazul dumneavoastra sa admitem prin absurd ca elementele constitutive cu referire la latura subiectiva nu ar fi intrunite....., cu toate acestea parerea mea este ca prietenul care a realizat inscrisul/bacnota putea fi pus sub acuzare. Iar daca e sa vorbim de efectul ori efectele juridice ale acelei actiuni de contrafacere, inchipuiti-va urmatoarea situatie, prietenul primea cadoul iar unul din copii acestuia mergea cu bacnota mincinoasa la o casa de schimb valutar...., in acest din urma caz atat "maestrul in arta graficii" cat si "dv" puteati fi subiecti activi ai infractiunii.
ContSters213050, utilizator
Ok, am inteles efectele juridice acum. La dosarul respectiv se afla atat adeverinta in original(care este intacta, asa cum a primit-o prietena mea de la medic) cat si aceasta copie falsificata de noi.

Modificarile si stersaturile nu s-au facut pe adeverinta originala ci doar pe copia acesteia.
Eu nu am recunoscut ca as fi partcipat la fals, prietena mea in declaratia ei aminteste ca eu stiam de acest fals si ca impreuna l-am realizat.
Se schimba situatia daca falsul este facut pe o copie si nu pe adeverinta in original? Din cele scrise de dvs poate fi incadrata la o fapta de inselaciune si nu de fals, sau pot fi ambele ?