Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rog urgent un raspuns - incercare schimb valutar ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rog urgent un raspuns - incercare schimb valutar bancnota falsa

Am gasit o bancnota de 100 de dolari, si nestiind ca e falsa am incercat sa o schimb
La schimbul valutar, bine inteles ca doamna a chemat politia
Cu o seara inainte, mam uitat pe net, si bancnota parea reala Nici doamna de la schimbul valutar nu-si putea da seama, daca e veche sau falsa... Eu ne-mai avnd contact cu bani de genu, va dati seama ca nu am gasit nici o diferenta
Domnul de la politie mi-a luat numele, si a plecat, pentru ca el era in concediu
A doua zi ma cautat pe acasa, pe la munca. Va dati seama cate probleme mi-am facut din cauza unei neintelegeri.
Intr-un sfarsit m-am dus la politie am dat declaratie, si tot sunt plimbata pe drumul casa, politie.
Cum pot sa scap, mam saturat de declaratii, nu am nici o vina, ce se poate intampla?
Ce mai urmeaza? pt ca el ultima oara spunea ca eu sunt suspectul numarul 1, Chiar nu se intelege ca nu am nici o vina?
Daca stiam ca sunt falsi, va dati seama ca ii ardeam, dar nici intrun caz sai pun in circulatie, si mai ales sai schimb
Nu am mai avut nici o problema cu politia, ajung acasa si plang, si ma intreb ce mai urmeaza!? :(
Pot sa raman fara locul de munca, pt ca toata lumea interpreteaza cum vrea
Parintii inca nu au aflat, si ei orice miscare judeca, alte expicatii, nebunii.
Nu mai pot :( Nu am somn noaptea.
Nu am nici o vina, cat mai umblu pe la politie? am dat o declaratie, ce nu e indeajuns? Nu oameni de genul meu detin bani falsi, am atatea probleme, cu sanatatea, cu locul de munca, cu altele in viata de zi cu zi, asta a fost prea mult!
O seara buna,
Multumesc pentru atentie
Cum s-a intamplat sa gasiti bancnota? unde ati gasit-o?
Daca intr-adevar ati gasit bancnota aveati obligatia legala sa o predati politiei daca nu stiati persoana care a pierdut bancnota
Din Codul penal:
"Art. 259 - Însuşirea bunului găsit

(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut, sau de a dispune de acel bun ca de al său, se pedepseşte cu zile-amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală."
amellia a scris:

Am gasit o bancnota de 100 de dolari, si nestiind ca e falsa am incercat sa o schimb

V-ati insusit un bun care nu va apartinea. Bunurile gasite se predau autoritatilor.
Probabil o sa primiti o amenda pentru treaba asta.

Pentru treaba cu falsificatul, probabil se vor convinge ca nu sunteti vinovat (daca il gasesc pe cel vinovat). Pana atunci mai aveti de asteptat si de dat cate o declaratie. Dosarele astea nu se inchid de pe o zi pe alta, dureaza. Calmati-va!
Parerea mea ca varianta cu gasirea pe jos a unei bancnote false nu prea tine.
Cine pierde bancnote false?
De aceea va cauta si politia...
Cine pierde bancnote false?

Cine vrea sa stie cat de bine a falsificat-o :) ( si nu vrea sa afle personal ca mai avea de lucrat)
gi-jane2, moderator
Amator, debutant, cade repede.