avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rog urgent un raspuns - incercare schimb valutar ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rog urgent un raspuns - incercare schimb valutar bancnota falsa

Am gasit o bancnota de 100 de dolari, si nestiind ca e falsa am incercat sa o schimb
La schimbul valutar, bine inteles ca doamna a chemat politia
Cu o seara inainte, mam uitat pe net, si bancnota parea reala Nici doamna de la schimbul valutar nu-si putea da seama, daca e veche sau falsa... Eu ne-mai avnd contact cu bani de genu, va dati seama ca nu am gasit nici o diferenta
Domnul de la politie mi-a luat numele, si a plecat, pentru ca el era in concediu
A doua zi ma cautat pe acasa, pe la munca. Va dati seama cate probleme mi-am facut din cauza unei neintelegeri.
Intr-un sfarsit m-am dus la politie am dat declaratie, si tot sunt plimbata pe drumul casa, politie.
Cum pot sa scap, mam saturat de declaratii, nu am nici o vina, ce se poate intampla?
Ce mai urmeaza? pt ca el ultima oara spunea ca eu sunt suspectul numarul 1, Chiar nu se intelege ca nu am nici o vina?
Daca stiam ca sunt falsi, va dati seama ca ii ardeam, dar nici intrun caz sai pun in circulatie, si mai ales sai schimb
Nu am mai avut nici o problema cu politia, ajung acasa si plang, si ma intreb ce mai urmeaza!? :(
Pot sa raman fara locul de munca, pt ca toata lumea interpreteaza cum vrea
Parintii inca nu au aflat, si ei orice miscare judeca, alte expicatii, nebunii.
Nu mai pot :( Nu am somn noaptea.
Nu am nici o vina, cat mai umblu pe la politie? am dat o declaratie, ce nu e indeajuns? Nu oameni de genul meu detin bani falsi, am atatea probleme, cu sanatatea, cu locul de munca, cu altele in viata de zi cu zi, asta a fost prea mult!
O seara buna,
Multumesc pentru atentie
Este exact cum afirmam in postarea anterioara. Da,nu poate fi acuzata de insusirea unui bun atata timp cat bancnota se afla intr-o care din biblioteca personala,din casa, Da,dar asta inseamna: 1.- punere in circulatie de bancnota falsa: 2.- va incepe o ancheta pentru stabilirea provenientei. S-ar putea sa fie implicati in ancheta si membrii familiei.Asa lucrurile se complica. Putina ata alba in gasirea bancnotei intr-o carte din biblioteca personala. Autoarea postarii are o biblioteca doar de mobilier?Nu stie ce carti are in biblioteca ? Nu le-a citit ? Nu a sters niciodata praful ? Totusi,sa-i dam crezare.
Am cunoscut un caz cu o eleva de clasa a 12-a dintr-un liceu bucurestean care intretinand o relatie sexuala cu 2 iranieni,a fost platita cu 100 dolari. Bucuroasa nevoie mare,fuguta cu ei la schimb valutar. Urmarea a fost identica dar cu consecinte mai putin grave.Politie,ancheta, sanctiune. Si-a recunoscut relatia si a ajutat Politia la identificare celor doi iranieni.
citesc si intreb din curiozitate
daca eu gaseam o bancota si o declaram la politie si de fapt se constata ca este falsa oare nu eram iarasi cercetata?
daca eu gasesc o carte in tomberonul de gunoi, ca ce sa faci am un hoby sa caut prin tomberon, si gasesc o carte pe care o iau acasa si ulterior gasesc o bancnota in ea oare mai poate fi vorba de un bun neinsusit? pai daca cineva arunca papucii la gunoi si eu ii iau oare poate sa/mi zica cineva ca i/am furat si ca daca i.am gasit la tomberon trebuia sa/i declar la politie, este evident din moment ce gasesti ceva la gunoi cel ce a aruncat bunul nu mai avea nevoie de el.
Ma intreb daca ghionista noastra cu bancnota ar declara ca a gasit cartea cu bancnota la gunoi ce va face politia?
Cred ca sunt ghionisti si uneori ar trebui sa mai credem si oamenii, este usor sa judeci cand nu esti tu in situatia data, pacat ca stesul va pune stapanire pe ea pana la finalizare anchetei si foarte pacat ca manelistii, politicienii, drogatii nu sunt atat de stresati de politie chiar daca unii bauti la volan au facut victime, dar datorita statutului au iesit curati.
@ allutza. Citeste de la inceput si te vei convinge singura. Bancnota a fost gasita intr-o carte din biblioteca proprie,nu la tomberon.Nu va fi acuzata de insusirea unui bun. Ancheta ce va urma va stabili adevarata provenienta a bancnotei si masurile ce se impun pentru punerea in circulatie a bancnotei false. Principal este ca autoarea topicului sa fie sincera si sa colaboreze cu organul de cercetare pentru a nu-si ingreuna situatia.
din instinct voi sustine ghinionista noastra, am citit topicul de la inceput ca in alta situatie nu imi permiteam sa fac comentarii, stim cu totii cum apare o carte in biblioteca proprie fie o cumperi, fie o furi, fie iti este daruita, fie .. etc fie o gasesti la gunoi.
In situatia data bancnota gasita intr/o carte colectata de la tomberon are o provenienta necunoscuta.
Sinceritatea pentru mine e pe prim plan si nu contest acest aspect in cazul ghinionisyei noastre cand vine vorba de politie, tomberonul era un exemplu pentru intelegere a altor specte.
Nu stiu cum este procedura in sistem, dar poate ar fi o ideie sa se solicite analizarea bancnotei in laborator privind amprentele gasite pe ea, vechime etc, poate pentru cei deschisi la minte ar fi cheia solutionarii dosarului.
Citind acest topic chiar m/am gandit ca eu am intr/o carte bani vechi de la bunica moarta si nu am mai deschiso de ani de zile uitasem evident de ei, doar oare ce s/ar fi intamplat daca vindeam cartea la un targ si cum nu sunt obligata sa dau factura si chitanta, omul o cumpara nu are nici o dovada de la cine si peste ani are ghinionul oare de ce se pune intrebarea? si daca zic ca bancnota este de la bunica pe cine mai tragem la raspundere, dar avand in vedere ca in Galati politia a tras la raspundere un om mort de ceva ani (informatie presa) niciodata nu se stie sau ca fiscul atrage raspundere oamenilor morti la fel.
Mai aveti curaj sa cumparati carti de la targuri :)?
Doamna ghinionista va rog sa ne anuntati cum s/a solutionat dosarul, din curiozitate, bafta.
Si inca ceva persoana care are in activitate falsificare bani nu prea cred ca discuta chestii de acest gen pe forum caci acela isi permite si avocat si mai multe si are o alta scoala decat cea obisnuita.
@allutza:
nu stiu ce ati inteles dvs pana acum , dar aici incercam sa ajutam cu sfaturi, nu sustinem, nu acuzam pe nimeni si nu suntem impartiti in tabere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani falsi primiti de la banca lila688678 lila688678 Am primit de la o banca mai multe bancnote de 100 euro.Din cauza ca ei dau putin, am incercat sa schimb la un ,,schimb valutar,, unde mi-au gasit o bancnota ... (vezi toată discuția)
Citatie in calitate de martor art 310/313 HyperX HyperX Am primit o citatie in care am fost chemat in calitate de martor in vederea articolelor de lege 310,313 nu apare pe citatie niciun nr de dosar, sau o alta ... (vezi toată discuția)
Fals si uz de fals? ce risc? world1 world1 Apelez la acest site pentru ca am o mare problema. Situatia este urmatoarea: Am o prietena foarte buna care este casatorita si care ascunde multe fata de ... (vezi toată discuția)