Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua

un contract de vinzare cumparare facut catre unul dintre parinti de catre fiul acestuia poate fi revocat in instanta de catre o banca sau oricare institutie
Doar cu motive ffff bune.Dar daca eactul este facut la notar, nu ar trebui sa fie probleme. Este un act juridic, incheiat in formele cerute de lege.
ContSters159916, utilizator
Buna ziua !
Raspunsul la intrebarea dvs. depinde de actele existente ( contract de credit , gaj etc) , de momentul efectuarii actului translativ de proprietate etc ...
tudorangeorge a scris:

un contract de vinzare cumparare facut catre unul dintre parinti de catre fiul acestuia poate fi revocat in instanta de catre o banca sau oricare institutie , creditul fiind unul de nevoi pers. facut fara garanti sau gaj

Banca poate solicita anularea tranzactiei daca e probaza ca scopul acesteia a fost de a provoca insolvabilitatea persoanei.
Banuiesc ca vanzarea-cumpararea s-a efectuat pentru a impiedica executarea silita de catre
banca (institutie publica).