Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de renta viagera

Eu acuma invat si mi s-a nascut o nedumerire referitoare la contractul de renta viagera in varianta cu titlu gratuit, respectiv de ce este el considerat o donatie indirecta, astfel incat nu e necesar sa imbrace forma autentica necesara donatiei, si nu este considerat o donatie deghizata...Adica, din punctul meu de vedere, luand in considerare intentia/ cauza la incheierea contractului, renta viagera reala ar trebui sa fie cu titlu oneros, altfel nu se justifica intersul debirentierului in plata rentei. Daca se face liberalitate, sa fie atunci donatie...
Vorba aceea, cu cat citesti mai mult, cu atat esti mai mult in ceata...:-)
Mai vede cineva asa problema?
unde ati citit ca nu trebuie sa imbrace forma autentica?...daca nu e donatie indirecta ci o liberalitate clasica e musai forma autentica indiferent de obiectul donatiei(cu mici exceptii dar nu e cazul aici)...Art. 1639. Rendita pe viatã se poate nfiinta cu titlu oneros. (C. civ. 1635).
Art. 1640. Ea se poate constitui si cu titlu gratuit, prin donatiune ntre vii sau prin testament.
Trebuie nsã atunci sã fie revestitã de formele cerute de legi pentru asemenea acte. (C. civ. 550, 800 si urm., 813, 856, 900, 1641, 1650).
Art. 1641. Rendita pe viatã nfiintatã prin donatiune sau testament este supusã la reductiune, dacã ntrece portiunea disponibilã; este nulã dacã se face n favoarea unei persoane necapabile de a primi. (C. civ. 654, 751, 808, 841, 844, 847, 939 si urm.).
Art. 1642. Rendita pe viatã se poate nfiinta n favoarea persoanei ce a plãtit pretul, sau a altei a treia ce n-are nici un drept la renditã.
n cazul din urmã, desi ntruneste nsusirile unei liberalitãti, totusi nu este supusã formelor stabilite pentru donatiune; nsã este n totul supusã dispozitiilor articolului precedent. (C. civ. 1640).
ContSters4579, utilizator
Reanta viagera se poate constitui si cu titlu gratuit prin donatie sau testament, caz in care este supusa regilior de forma si de fond prevazuta pentru donatii si testamente. Renta constituie o liberalitate si in cazul in care se stipuleaza nu in favoarea persoanei care a instrainat bunul sau plateste suma de bani, ci in favoarea unui tert. Renta astfel constituita este o donatie indirecta, rezultand dintr o stipulatie pentru altul.