avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul Colectiv de Munca pentru ONG-Fundatie si SRL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul Colectiv de Munca pentru ONG-Fundatie si SRL

Buna ziua as dori sa ma lamuriti si pe mine in doua probleme.
1. As dori sa stiu ce contract colectiv de munca se incheie pentru o Fundatie ?
Inchei CCM la nivel de unitate, ramura, din cate stiu cel la nivel National nu mai e in vigoare iar prevederile din Codul Muncii nu pot sa zic ca m-au ajutat prea mult doar ca trebuie sa ai un CCM.

2. La un SRL care are ca obiect de activitate principal CAEN 4774 Comert cu amanuntul articole medicale ortopedice, ce CCM tr sa inchei.

Presupun ca avand acest obiect de activitate nu e obligatoriu sa inchei un CCM la nivel de unitate si ca s-ar incadra in CCM la nivelul ramurii de Comert care ar fi valabil pana in 2012.

Ok as dori sa ma sfatuiti cum e mai bine sa procedez sa fac CCM la nivel de unitate pentru ambele institutii (ONG si SRL) , mentionez ca ambele au mai mult de 21 de angajati, deci un CCM ar trebui sa existe acum nu stiu care si unde?!
Si apropo salariile compensatorii la concedierea din motive care nu tin de persoana angajatului se mai dau sau doar dc sunt prevazute in CCM.

Multumesc astept niste sfaturi opinii intrebari daca nu ati inteles ce doresc.
La nivel de angajator se poate incheia un c.c.m. la nivel de unitate... astfel , atat pentru fundatie cat si pentru SRL se poate incheia un ccm la nivel de unitate ... de asemenea, SRL poate adera la CCM la nivel de ramura de comert fara a mai incheia la nivel de unitate un astfel de ccm.

Salariile compensatorii la concedierea din motive care nu tin de persoana angajatului se acorda numai daca sunt prevazute in ccm aplicabil angajatorului , in c.i.m. sau in R.I. al angajatorului..
Multumesc pentru raspuns, as dori sa stiu daca SRL doreste sa adere la CCM la nivel de ramura de comert e o procedura speciala ce trebuie facut ?
Si pentru Fundatie avand peste 21 de angajati trebuie obligatoriu CCM la nivel de unitate neamai putand adera la cel de Nivel National da ?
Multumesc
1. Daca SRL doreste sa adere la ccm la nivel de ramura comert, atunci se va incheia un proces-verbal intre angajator si sindicat care sa prevada acest lucru.

2. Nu mai exista CCMN de la 01.01.2011...astfel incat, Fundatia nu are cum sa adere la CCMN.

3. Numai negocierea este obligatorie , nu si incheierea c.c.m. la nivel de unitate.
Multumesc pentru ajutor zi frumoasa
Buna ziua,
vreau sa aduc cateva completari fata de cele mentionate pana acum.

1. Din punct de vedere legal nu aveti obligatia de a incheia/avea un contract colectiv de munca la nivel de unitate, ci numai de a-l negocia. (vedeti in acest sens art. 128 alin. (1) din legea 62/2011 coroborat cu art. 129 alin. 1 din aceeasi lege). Pentru a putea negocia un astfel de contract la nivel de unitate cei 21 de salariati trebuie fie sa-si aleaga reprezentanti ai salariatilor conform Codul Muncii fie sa-si formeze sindicat conform legii 62/2011. Alegerea reprezentantilor salariatilor presupune o procedura mai usoara/simplificata fata de constituirea unui sindicat. Ramane la latitudinea salariatilor de a alege varianta in care vor sa fie reprezentati.

2. Avand codul CAEN 4774 apartineti de ramura Comert. ATENTIE insa Contractul colectiv la nivelul ramurii comert apare ca fiind expirat pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei si a Protectiei sociale.

3. Aceasta mentiune ca CCM ramura comert a expirat este insa discutabila.

4. In ceea ce priveste aplicabilitatea CCM ramura comert in cazul in care acesta nu a expirat, acesta vi se aplica automat in temeiul art. 3 alin. (1) litera a) avand in vedere codul CAEN al firmei Dvs. 4774. NU trebuie sa faceti nici un proces verbal sau alte formalitati de aderare vi se aplica automat in temeiul articolului mentionat anterior.

5. In privinta ONG-ului nu exista in prezent nici o ramura care sa includa acest tip de persoana juridica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ramura induistrie ninel_d ninel_d Azi am mers la ITM pentru a afla din ce ramura face parte o societate cu domeniu de activitate patiserie-covrigarie si am ramas pur si simplu uimit ;am ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca madylumy madylumy buna ziua, am si eu o intrebare va rog: o societate cu 23 de salariati poate incheia un pv. in care specifica ca adera la contractul la nivel de ramura? fara a ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca la nivel de ramura mirela onea mirela onea Buna ziua As dori sa intreb daca exista obligativitatea sa respectam (ca firma) contractul colectiv la nivel de ramura, daca nu suntem afiliati la nici un ... (vezi toată discuția)