avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tranzactie teren fara act notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tranzactie teren fara act notarial

As vrea sa ma ajutati intr-o problema: tatal meu a facut o declaratie de vanzare a unui teren agricol in anul 2006 .Acel teren era dat de primarie pentru familie si nu avea drept de vanzare decat dupa 10 ani de la obtinerea terenului(la acea data nu trecusera inca 10 ani).Actul nu este oficial, nu este inregistrat la notar sau in alta parte. In 2007 tatal meu a decedat.Eu nu am stiut nimic de acea tranzactie pana acum, cand fratele meu a primit de la anaf o instiintare ca are pamantul respectiv dat in arenda printr-un contract semnat in fals de presupusul cumparator.Intrebarea mea este: Ce valoare are hartia semnata de tatal meu si cumparatorul are sanse in instanta sa castige acest teren ?
Cel mai recent răspuns: julia_julia , utilizator 21:10, 26 August 2011
Dv ramaneti cu trenul prin dezbaterea succesiuni.
Nu are! La acea data terenul era scos temporar din circuitul civil prin acea interdictie. Iar orice act translativ de bun imobil teren se face in forma autentica sub sanctiunea nulitatii absolute. Dezbateti succesiunea.
Ultima modificare: Joi, 25 August 2011
ContSters141818, utilizator
multumesc pentru raspuns.
Actul poate avea valoarea unui antecontract de v/c, un astfel de act fiind posibil cu toata existenta interdictiei de instrainare.

Ca mostenitor sunteti obligat sa respectati acel act, adica va trebui sa indepliniti toate obligatiile asumate de defunct in legatura cu terenul respectiv.

themis a scris:

Actul poate avea valoarea unui antecontract de v/c, un astfel de act fiind posibil cu toata existenta interdictiei de instrainare.

Ca mostenitor sunteti obligat sa respectati acel act, adica va trebui sa indepliniti toate obligatiile asumate de defunct in legatura cu terenul respectiv.




Si eu sunt de aceeasi parere.
Clauza din contract nu este lovita de nulitate.

Alte discuții în legătură

Teren cumparat cu chitanta de mana aiurelu36 aiurelu36 in 2007 am cumparat un teren cu chitanta de mana de la o persona care mosteneste acest teren de la mama sa ,dar mai are 3 frati,care si ei au fost de acord cu ... (vezi toată discuția)
Cumparare-vanzare cu martori mezgageza mezgageza un contract de cumparare-vanzare a unui teren scrisa cu mana si semnata de cumparator,vanzator si de doi martori are castig de cauza in fata instantei? (vezi toată discuția)
Subiect: valabilitate conventie sub semnatura privata, Petre_jun Petre_jun Buna ziua. In data de 01 octombrie 2007 s-a incheiat la notar un antecontract de vanzare cumparare a unui imobil (casa de locuit si teren) in care se ... (vezi toată discuția)