avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la somaj?


Sal.Am o intrebare.Am fost angajat timp de 4 ani fara intrerupere la gospodaria locala a comunei Snagov (2006-2010).am stat o luna acasa.in octombrie 2010 am fost angajat din nou cu un contract pe perioada determinata(oct 2010-august2011) la acelasi loc de munca.intrebarea mea este :am dreptul la somaj?

Cel mai recent răspuns: viooiv , utilizator 06:59, 2 Septembrie 2011
Pentru a putea beneficia de somaj trebuie ca:
- c.i.m. sa inceteze penru motive neimputabile dvs
- sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
- 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
- 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

Cuantumul acestei indemnizatii este diferentiat, variind in functie de stagiul de cotizare realizat.
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din valoarea indicatorului social in vigoare la care se adauga un procent diferentiat in functie de stagiul de cotizare, calculat prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare. Aceste cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare sunt:
- 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
- 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
- 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
Va multumesc pentru raspuns .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj,asistenta sociala lore69 lore69 Buna ziua,am si eu o intrebare.Am terminat facultatea in 1994,apoi am luat ajutor somaj 9 luni dupa care am fost angajata pana in anul 2006 decembrie.in 2006 ... (vezi toată discuția)
Ajutorul de somaj MarinD MarinD Va rog sa-mi spuneti daca sunt PFA si am fost concediat de la locul de munca , pot beneficia de ajutorul de somaj pana imi gasesc alt loc de munca? Multumesc (vezi toată discuția)
Somaj Rotaru_Dumitra Rotaru_Dumitra Buna ziua.Fata mea are 5 ani vechime in campul muncii,si este in concediu postnatal pana pe 17 iulie 2011.Poate benificia de somaj dupa ce termina concediul?Si ... (vezi toată discuția)