Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept de munca pentru o persoana pensionata cu Gradul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept de munca pentru o persoana pensionata cu Gradul III de invaliditate

Buna ziua,
as dori sa stiu daca o persoana care este pensionata cu gradul III de invaliditate si care in prezent are un contract de munca cu 4ore/zi poate sa aiba un contract cu norma intreaga?

Carmen
Din pacate,nu.
Reglementari exprese cu privire la angajarea pensionarilor sunt cuprinse n art. 81 lit. d3) din Codul muncii . Potrivit acestuia, contractul individual de munca poate fi ncheiat pentru o durata determinata pentru angajarea pensionarilor care ndeplinesc anumite conditii.

n acest sens, art. 94 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale , dispune ca pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala (deci si din salariu), indiferent de nivelul veniturilor respective, copiii urmasi orfani de ambii parinti - pe perioada scolarizarii, pna la vrsta de 16 ani sau daca si continua studiile, pna la terminarea acestora, fara a depasi vrsta de 26 de ani - , nevazatorii, pensionarii pentru limita de vrsta, respectiv pensionarii de invaliditate de gradul III.
Pentru cei din urma, n baza art. 54 lit. c) din legea mentionata este posibila ncadrarea doar cu jumatate de norma
Legea nr.19/2000 a fost abrogata de catre Legea nr.263/2010 ... o persoana pensionata de gradul III de invaliditate nu poate avea decat un c.i.m. cu timp partial de cel mult 4 ore/zi.