Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... neantelegeri cu vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

neantelegeri cu vecinii

vecinul are casa drept hotar despartitor, intre noi si el neexistand gard! tevile lui de gaze sunt toate pe spatele casei si la orice revizie sau defectiune, vecinul trebuie sa patrunda la mine-n curte pentru a remedia defectiunea!
pot sa-i interzic sa mai intre la mine-n curte?
cu alte cuvinte sa-si schimbe instalatia de gaze! nu cred ca e normal ca sa aibe instalatia conceputa asa- existand si pericol pentru mine
Multumesc anticipat!
pai...ar cam trebui, o actiune in obligatie de a face - intrucat riscul este mai mare pt.dvs decat pentru el, in caz de avarii sau accident.
Oricand puteti sa-i interziceti sa va intre in curte. Dar el va putea obtine permisiunea instantei pentru aceasta.