Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua!

Fratele meu, are o fetita nascuta pe data de: 07.08.2009, pt. care a beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului el, deorece sotia sa nu avea minimul de 1 an de zile la ultimul loc de munca. In septembrie are de incasat ultima indemnizatie de la stat, ptr. cateva zile din luna august. Sotia sa este din nou gravida, in 4 luni cu aproximatie si este cam in aceiasi situatie, la ultimul loc de munca are doar 3 luni pe cartea de munca, deci nu va putea beneficia ea de indemnizatia de crestere a copilului. Este vreo sansa ca fratele meu sa poata beneficia de aceasta indemnizatie de crestere pt. al doilea copil daca societatea la care a lucrat si la care lucreaza din nou achita toate contributiile la timp? Chiar daca nu are un an diferenta intre indemnizatia ptr. primul copil si cel de-al doilea?
Va multumesc!
maggia87 a scris:

Buna ziua!

Fratele meu, are o fetita nascuta pe data de: 07.08.2009, pt. care a beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului el, deorece sotia sa nu avea minimul de 1 an de zile la ultimul loc de munca. In septembrie are de incasat ultima indemnizatie de la stat, ptr. cateva zile din luna august. Sotia sa este din nou gravida, in 4 luni cu aproximatie si este cam in aceiasi situatie, la ultimul loc de munca are doar 3 luni pe cartea de munca, deci nu va putea beneficia ea de indemnizatia de crestere a copilului. Este vreo sansa ca fratele meu sa poata beneficia de aceasta indemnizatie de crestere pt. al doilea copil daca societatea la care a lucrat si la care lucreaza din nou achita toate contributiile la timp? Chiar daca nu are un an diferenta intre indemnizatia ptr. primul copil si cel de-al doilea?
Va multumesc!

Da fratele dvs. va putea beneficia de indemnizatie pt cresterea celui de al 2 lea copil, deoarece perioada in care s-a aflat in CIC pentru primul copil constituie stagiu, conform art 2 alin (5) litera g) di OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC nu trebuie ca acele 12 luni premergatoare nasterii sa fie lucrate la acelasi angajator.
2. Sotia va putea beneficia de indemnizatie pentru CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii a obtinut venituri din salarii, chiar de la mai multi angajatori.
3. Sotul poate beneficia de indemnizatie pentru CCC2 dooarece in cele 12 luni eligibile intra si perioada in care a fost in CCC1.
4. Indemnizatia pentru CCC nu este conditionata de plata contributiilor legale ci numai de obtinerea de venituri profesionale impozabile.
5. Daca sotul vrea sa lucreze in continuare si sa intre sotia in CCC2 atunci sa ne spuneti ce statut are sotia in fiecare din cele 12 luni premergatoare nasterii.
Cred ca singura conditie ar fi ca patronul sa ii reia contractul din ziua in care i se incheie indemniza de crestere a copilului, sa nu aiba nici o zi de intrerupere...?

Va multumesc!