Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... punerea in posesie asupra unui imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

punerea in posesie asupra unui imobil

Patru mostenitori am depus actele inca din 2002 ca sa revendicam un imobil cu legea 10 la o anumita primarie.Acum primaria respectiva ne cheama sa ne restituie acel imobil.As dori sa stiu,daca se poate:
a) ce tip de act o sa ne dea?(certificat de mostenitor,act de ..propietate)
b)In acel imobil a functionat si functioneaza platind chirie catre primarie o societate comerciala.Care este durata maxima legala a contractului de inchiriere pe care acea firma il poate avea cu primaria?(eu presupun ca administratorul firmei,o persoana influenta in oras,putea sa isi faca un contract de inchiriere cu primaria pe o suma modica,sub pretul pietei si pe vreo 20 de ani si altfel sa se puna la adapost de cererea mostenitorilor de a restitui cladirea,cunoscandu-se cerinta legala care impune ca la schimbarea propietarului contractele de inchiriere incheiate de vechiul propietar trebuiesc respectate si de noul propietar)Primaria respectiva stia ca imobilul este revendicat.In acest caz legea ii permitea sa incheie un contract de inchiriere pe termen lung cu acea firma?
c)Daca firma respectiva refuza sa ne puna la dispozitie imobilul ce putem face?Sa ne adresam unui executor judecatoresc?
Va multumesc tuturor celor care ma vor lamuri in acest caz!
a) Dispozitie de restituire a imobilului in natura.
b) Da. Insa societatea are obligatia sa elibereze imobilul
c) Va adresati instantei de judecata pt evacuare daca societatea detine un contract valabil.
Stimate domnule avocat Mihai Jus,
Din cate inteleg eu,chiar daca firma respectiva care functioneaza in imobilul pentru care suntem chemati sa ni se restituie ,are un contract de inchiriere cu primaria pe o anumita perioada,,legea o obliga sa evacueze imobilul,sa ni-l puna la dispozitie,inainte de a se implini termenul contractului de inchiriere?Nu ne poate obliga sa "preluam " in calitate de locatori acest contract?Locatarul nu se poate prevala de contractul de inchiriere ca sa nu puna la dispozitia noastra acea casa?
Va multumesc pentru raspuns!