Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA

Buna ziua ,
Masina proprietate personala , parcata regulamentar in fata imobilului in care locuiesc a fost implicata intr-un accident rutier.Mentionez ca in accident au mai fost lovite alte 2 masini in miscare , soferul care a provocat accidentul era beat si masina pe care o conducea este asigurata RCA la [editat]. Am autorizatie de reparatii de la Politie dar la [editat] as putea intampina probleme pentru ca soferul era beat? Cum as putea sa procedez in cazul in care mi se refuza plata despagubirilor?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
ContSters20980, utilizator
Pai daca nu era beat nu avea loc accidentul. Nu veti avea probleme din cauza aceasta ci din cauza politicii respectivei firme de asigurari care are faima ca deconteaza cu intarziere platile.
deocamdata, mergeti si deschideti dosar de dauna la Astra.
Consider ca nu veti intampina probleme din aceasta cauza. Dosarul sigur va fi deschis si sper sa nu aveti parte de investigatiile celoro de la societatea de asigurari.
Pt deschiderea dosarului de dauna nu trebuie sa aveti problema cu respectiva firma de asigurari. Problemele vor aparea cu asiguratorul dupa ce incepe instrumentarea dosarului pt ca sigur firma respectiva va dori sa faca cercetarile proprii cu privire la accident si este posibil sa aflati ca masina dv era accidentatala data evenimentului in care ati fost implicat acum. Dar sa nu gandim pozitiv si sa asteptam derularea evenimentelor.
Adrian.Tudor a scris:

Pt deschiderea dosarului de dauna nu trebuie sa aveti problema cu respectiva firma de asigurari. Problemele vor aparea cu asiguratorul dupa ce incepe instrumentarea dosarului pt ca sigur firma respectiva va dori sa faca cercetarile proprii cu privire la accident si este posibil sa aflati ca masina dv era accidentatala data evenimentului in care ati fost implicat acum. Dar sa nu gandim pozitiv si sa asteptam derularea evenimentelor.

Pai cum sa aflu ca masina mea era accidentata daca masina lui era infipta in a mea..si ma bucur ca are totusi paguba doar in locul in care pot demonsta cu poze cum a avut loc accidentul?!!1
Exista si asa ceva in Romania?!!
Intre timp a venit un inginer de la un service..mi-a evaluat pagubele la 1500 lei cu tot cu manopera dar problema este ca multe service-uri onorabile nu vor sa mai lucreze cu asiguratorul respectiv pentru ca nu plateste daunele.Exista si modalitatea sa imi deschida dosar de dauna , sa imi aprobe o suma pentru reparatii , sa vin cu un deviz sub suma aprobata de societatea de asigurare ,sa platesc eu la un service si apoi sa recuperez banii de la asigurator? Decat sa stau cu masina in service luni de zile ( asa cum am vazut o masina care statea din octombrie in service si asiguratorul in cauza nu daduse nici acum banii ) prefer sa imi asum eu riscul de a nu-mi recupera banii .