Forum Discuţii juridice Executare silită Anulare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Anulare executare silita

Buna ziua. Am un credit ipotecar, la care in prezent s-a demarat procedura executarii silite. Ce pot face in aceasta situatie pentru a oprii definitiv executarea silita. Mai mult de atat banca nu mi-a acordat niciodata sansa de reesalonare a datoriei si nici o alta sansa de redresare ( imi recunosc vina in aceasta situatie pentru ca eu nu am solicitat scris acest lucru, m-am rezumat doar la convorbiri telefonice cu reprezentantii bancii ). In aceasta situatie mai pot cere la instanta anularea executarii silite.
Puteti contesta actele de executare pentru neleglitate si de asemenea puteti cere suspendarea executarii pana la finele judecatii. In acest din urma caz va trebui sa platiti o cautiune. De regula unele persoane formuleaza contestatie in speranta ca vor lungi perioada pana la care vor fi executati iar altii pe buna dreptate contesta actele pentru ca au fost intocmite cu nerespectarea legi. Pentru a fosrmula contestatie la executare trebuie sa va incadrati intr-un termen de 15 zile de la data de la care ati luat la cunostita despre primul act de executare/ de la counicare.
ContSters213050, utilizator
Domnul avocat v-a indicat mai sus ceea ce puteti face conform legii.
Nu cred ca aveti sanse concrete in raport de relatarea dvs.
marianpr a scris:

Buna ziua. Am un credit ipotecar, la care in prezent s-a demarat procedura executarii silite. Ce pot face in aceasta situatie pentru a oprii definitiv executarea silita. Mai mult de atat banca nu mi-a acordat niciodata sansa de reesalonare a datoriei si nici o alta sansa de redresare ( imi recunosc vina in aceasta situatie pentru ca eu nu am solicitat scris acest lucru, m-am rezumat doar la convorbiri telefonice cu reprezentantii bancii ). In aceasta situatie mai pot cere la instanta anularea executarii silite.

Ar trebui studiate detaliile spetei dvs.
Teoretic, da.Dvs. puteti formula orice cerere (contestatie la executare - de exemplu) in vederea solicitarii anularii executarii silite.Acest lucru nu inseamna ca veti avea si castig de cauza.Doar veti mai lungi putin producerea consecintelor (suspendarea executarii/scoaterea la licitatie a imobilului)

Practic, ar trebui sa apelati la sfatul concret al unui specialist in domeniu sau, macar, sa ne detaliati amanuntele, stadiul procesual/procedural al executarii silite, in care va aflati.

Cu titlu informativ va recomand sa parcurgeti aceste discutii:
www.avocatnet.ro/content/for...

Buna ziua,

Inteleg situatia in care sunteti, pentru ca personal sunt la un pas de a-mi pierde casa din cauza modului in care angajatii unei mari banci cu paital austriac "inteleg" sa comunice cu clientii bancii.
Eu, i-am dat in judecata, insa, neavand 25,000 euro cat m-ar costa coutiunea pentru suspendarea executarii silite, acesta merge mai departe, cu tot procesul meu.
Recent, am inceput sa contactez presa si ma gandeam vazand cat de multe mesaje sunt pe tema acesta, ca nu ar strica sa ne aliem - sa reusim sa ne facem auziti (presa, autoritati, etc).

Subiectul meu a aparut momentan intr-un cotidian local

Daca va intereseaza - contactati-ma fie aici
gi-jane2, moderator
mereu am sfatuit pe toata lumea sa "discute" in scris cu bancile/IFN/ societati de recuperari creante.
Faptul ca au o sesizare ii responsabilizeaza si trebuie sa va raspunda in scris.
De regula, daca aveti venituri stabile, bancile reesaloneaza

Vis a vis de problema ta, majoritatea contesta executarile, aici sa ai noroc doar de un executor care greseste actele. Asta e singura sansa. In rest, nu ai cum sa faci nimic, esti dator -> plateste. E dur ce spun, stiu dar oricine ar avea de recuperat bani asa ar face.
godot, utilizator