avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul virsta de pensionare

sunt nascut in 5 ianuarie 1951
sunt barbat
am o vechime in cimpul muncii din sept.1969 continua
am fost in armata in aceasta perioada 16 luni
am lucrat in grupa 2 5 ani
am lucrat in grupa 1 14 luni
actualmentre inca am calitatea de salariat
as dori sa stiu la ce data ma pot pensiona,chiar si anticipat partial,si ce penalitate mi s-ar aplica
multumesc pentru intelegere
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:38, 29 August 2011
Limita de varsta la 64 de ani.Reducere de 1 an din 65.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata).Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Cei 5 ani de grupa II-a va mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 an si 3 luni(3 luni la an).Un an de grupa I-a va mai aduce inca 6 luni(6 luni la an).Dupa calculul meu in septembrie 2011 veti avea un stagiu total de cotizare de 42 de ani si 5 luni(daca nu mai aveti si alt stagiu asimilat).Penalizarea in cazul pensiei anticipate partiale va fi de 30% pentru cele 40 de luni de anticipare(05/09/2011-05/01/2015).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia si grupa de munca alexi alexi In anul 2019 voi implini 65 de ani, varsta pentru iesirea la pensie si .voi avea 40 de ani de munca,din care 14 ani si opt luni grupa a-II-a de munca.In ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata aresz aresz Tatal meu este nascut in februarie 1951, are 40 de ani vechime in cadrul munci fara stagiu asimilate(armata), din care 19 ani si 6 luni lucrat in grupa II. A ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare aprov1961 aprov1961 As vrea sa stiu care este varsta de pensionare conform noii legi a pensiilor si a ultimilor modificari de grile cu grupele de munca pentru: -barbat, stagiul ... (vezi toată discuția)