Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia si grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia si grupa de munca

In anul 2019 voi implini 65 de ani, varsta pentru iesirea la pensie si .voi avea 40 de ani de munca,din care 14 ani si opt luni grupa a-II-a de munca.In aceste conditii voi putea iesi la pensie mai repede? In ce conditii? Daca ies la pensie inainte de implinirea varstei de pensionare mi se iau in considerare anii de facultate (5 ani la zi)?
Daca cei 14 ani sunt in procent de 100% beneficiati de o reducere de 3 ani din 65.Deci limita de varsta la 62 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani fara stagiu asimilat(armata,facultate).Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Cei 14 ani de grupa,daca sunt in procent de 100% va mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni(3 luni la an).