Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie urmas cu salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie urmas cu salariu

Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista vreo restrictie in ceea ce priveste nivelul salariului pentru un tanar de 20 ani care beneficiaza de pensie de urmas si urmeaza sa se angajeze cu contract individual de munca.
Din ce am inteles din legea 263/2010, plata pensiei de urmas se supenda in cazul in care pensionarul urmas, prevzut la art. 84 lit. a), a mplinit vrsta de 16 ani si nu face dovada continurii studiilor, sau daca are mai mult de 26 de ani.

Din cate stiu eu mai era o limitare in legea 19 - ca salariul sa nu depaseasca o patrime din salariul mediu brut pe economie - dar din ce inteleg in legea 263 nu se mai precizeaza acest aspect.

Asadar, pentru a beneficia si de pensie si de salariu, tanarul trebuie sa aiba sub 26 ani si sa urmeze o forma de invatamant?

Multumesc
Simona17, utilizator
1. Legea 19/2000 a fost abrogata de Legea 263/2010 (care se aplica de la data de 01.01.2011).
2. Daca urmati o forma de invatamant puteti cumula pensia de urmas cu orice fel de venit, indiferent de cuantum (dar numai pana la varsta de 26 de ani).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane