Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare bun imobil.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare bun imobil.

Speta este urmatoarea: imobil, casa si teren. Cota de 1/2 apartine lui X prin act de donatie, iar cealalta cota, mamei lui X( sa ii spunem Y). Mama Y decedeaza, in urma succesiunii situatia imobilului este astfel: X detine 3/4 si Z (fratele lui X si copilul lui Y) detine 1/4. Cei doi frati vand impreuna unui tert parte din imobil, prin act autentic. Tertul, dupa decesul ambilor frati, sustine ca X i-ar fi vandut in timpul vietii o camera din imobil in schimbul intretinerii lui X (camera pe care de altfel a si stapanit-o timp de cativa ani), actul care atesta acest lucru fiind un inscris de mana (sustine el).
Intrebare: daca imobilul era detinut in indiviziune de catre cei doi frati, X putea dispune singur de partea sa? Nu era necesar acordul celuilalalt frate? Actul pe care sa presupunem ca l-ar detine tertul, este valabil?
Intre timp, unicul mostenitor al celor 2 frati a dezbatut succesiunea, detinand certificat de mostenitor care ii atesta calitatea de unic mostenitor. Desi au trecut mai bine de 4 ani de la dezbaterea succesiunii, tertul nu a intreprins niciun act pentru a intra in posesia de drept a camerei respective, desi continua sa o stapaneasca in fapt. Unicul mostenitor poate face actiune in evacuare impotriva tertului?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
PAS22, utilizator