Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... X a decedat in 1989. X nu avea copii, nici parinti in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

X a decedat in 1989. X nu avea copii, nici parinti in viata la ...

X a decedat in 1989. X nu avea copii, nici parinti in viata la data decesului. S-a dezbatut succesiunea dupa X, mostenindu-l in cota de 1/2 sotia supravietuitoare (Y) si fratele (Z).
Z (care intre timp a decedat), avea un fiu XX.
Y, sotia supravietuitoare a lui X a facut un testament la notariatul de stat in 1990 prin care ii lasa bunurile mobile si imobile lui XX (nepotul de frate al fostului sot). Intre timp au decedat si Y (matusa lui XX care nu avea la data decesului copii, parinti, frati in viata) si Z.
XX a dezbatut succesiunea dupa tatal sau, Z. Trebuie sa dezbata succesiunea si dupa matusa Y, avand in vedere ca are testament autentic facut de matusa?
multumesc
Da. Testamentul nu este act de proprietate.
Trebuie dezbătută succesiunea după Y.