Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere testament vechi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere testament vechi

Buna ziua,
De unde/cum poate fi obtinuta o copie a unui testament intocmit la inceputul anilor '90? X este nepotul de frate al defunctului Y. Dupa decesul lui Y, care nu a avut copii, sotia supravietuitoare a lui Y a facut un testament in favoarea lui X.
X nu mai gaseste testamentul si nici nu are vreo copie a unui act de identitate al lui Y ori al sotiei lui Y, intre timp decedata si ea.
X are doar numele unchiului decedat, data nasterii si data decesului.
In concluzie, cum/de unde ar putea obtine X informatii despre succesiunea dupa Y/copie dupa testament. X isi aminteste doar ca testamentul a fost facut la judecatorie in anii '90.
Multumesc
Testament în formă mistică!? Mira-m-aș! În teorie, am auzit ...(Această formă testamentară era prevăzută în Codul civil de pe vremea lui Cuza. Codul civil de la 1864 a fost în vigoare până la 1.10.2011).

Probabil își amintește despre vreun testament în formă autentică - testament autentificat de un fost notariat de stat. (nu „făcut la judecătorie”).

Dacă are data decesului, ar putea să obțină certificatul de deces. Cu certificatul de deces ar putea să afle dacă s-a dezbătut succesiunea după Y, etc. Arhiva fostului notariat de stat se găsește la camera notarilor publici de la locul ultimului domiciliu al defunctului.
romascanu, moderator