Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat cass
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat cass

care sunt demersurile pentru ca o salariata a societatii la care lucrez sa-si treaca sotul coasigurat?
Merg amandoi la CJAS si completeaza cererea si celelalte acte.
kathyalu a scris:

care sunt demersurile pentru ca o salariata a societatii la care lucrez sa-si treaca sotul coasigurat?

Daca sotul este inregistrat deja ca persoana in intretinerea sotiei pt. deducerea suplimentara la impozitul/salariu,inseamna ca indeplineste conditiile de asigurat fara plata contributiei iar unitatea in Declaratia 112,va trece in dreptul sotiei si coasiguratul sot iar acesta va putea primi adeverinta de coasigurat de la unitatea in care lucreaza sotia,fara alte demersuri.Afirm acestea,pt. ca pt. capatarea calitatii de coasigurat este nevoie de aceleasi acte doveditoare ca si pt. deducerea suplimentara.
-act de identitate sot(copie ci )
-certificat casatorie copie
-declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii, sau adeverinta de la Admin. Financiara ca nu realizeaza venit
- declaratie pe propria raspundere a sotiei prin care aceasta declara ca are n ntretinere sotul.
ContSters136493, utilizator