Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Violarea proprietatii private
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Violarea proprietatii private

Buna ziua,
Sunt proprietarul a 11 ha de pădure.
Acum câteva zile (10 zile) am aflat de la pădurar ca un hectar din padure a fost arat de către primarul din satul respectiv.
Deci după mai mulți ani de cînd am primit aceasta proprietate nu am știut ca 1 ha nu este împădurit. De fapt nu am reușit sa vad aceasta pădure.
Am plătit impozit pentru 11 ha de pădure care de fapt s-au dovedit a fi 10 ha.
Am vorbit cu primarul telefonic si a confirmat ca la dispoziția lui s-a arat.
Mi-a propus 500 Kg de grîu la hectar. Am refuzat spunîndu-i ca a violat o proprietate private si ca mi-a restituit 10 ha de pădure in loc de 11 ha.
Mi-a închis telefonul . A negat apoi ca a violat acest hectar de "pădure"
Deci după părerea mea sunt doua delicte.
Violarea unei propietatii private si o gresala voita in restituirea propietatii deoarece am aflat ca acest hectar a fost utilizat tot timpul pentru adăparea animalelor.
Va rog sa-mi spuneți ce sa fac in aceasta situație.
M-am gîndit sa înștiințez prefectura si politia pentru violarea propietatii.
Cat despre restituirea pădurii cred ca este cazul sa acționez in justiție.
Va rog frumos sa-mi dați mai multe sfaturi care sa mă ajute in aceste probleme.
Care ar fi calea de atac?
Mulțumiri anticipate
Buna ziua,

Deci pentru violarea propriettii voi merge la politie sa fac o plngere penala.

In ceea ce priveste 1 ha pentru care am platit impozit multi ani ca padure ( nu am beneficiat in nici un fel) si care de fapt este un teren pe care s-a arat in mod ilegal, primit drept padure de la primarie, trebuie sa dau in judecata comisia locala, primarul si secretarul.

Este corect?

Multumesc
ati inteles corect b a f t a
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu un model de plangere penala pe care sa o adresez politiei referitoare la violarea proprietatii?
Mulțumesc anticipat