avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Violarea proprietatii private
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Violarea proprietatii private

Buna ziua,
Sunt proprietarul a 11 ha de pădure.
Acum câteva zile (10 zile) am aflat de la pădurar ca un hectar din padure a fost arat de către primarul din satul respectiv.
Deci după mai mulți ani de cînd am primit aceasta proprietate nu am știut ca 1 ha nu este împădurit. De fapt nu am reușit sa vad aceasta pădure.
Am plătit impozit pentru 11 ha de pădure care de fapt s-au dovedit a fi 10 ha.
Am vorbit cu primarul telefonic si a confirmat ca la dispoziția lui s-a arat.
Mi-a propus 500 Kg de grîu la hectar. Am refuzat spunîndu-i ca a violat o proprietate private si ca mi-a restituit 10 ha de pădure in loc de 11 ha.
Mi-a închis telefonul . A negat apoi ca a violat acest hectar de "pădure"
Deci după părerea mea sunt doua delicte.
Violarea unei propietatii private si o gresala voita in restituirea propietatii deoarece am aflat ca acest hectar a fost utilizat tot timpul pentru adăparea animalelor.
Va rog sa-mi spuneți ce sa fac in aceasta situație.
M-am gîndit sa înștiințez prefectura si politia pentru violarea propietatii.
Cat despre restituirea pădurii cred ca este cazul sa acționez in justiție.
Va rog frumos sa-mi dați mai multe sfaturi care sa mă ajute in aceste probleme.
Care ar fi calea de atac?
Mulțumiri anticipate
Cel mai recent răspuns: sorinflorentin , utilizator 18:21, 1 Septembrie 2011
Buna ziua,

Deci pentru violarea propriettii voi merge la politie sa fac o plngere penala.

In ceea ce priveste 1 ha pentru care am platit impozit multi ani ca padure ( nu am beneficiat in nici un fel) si care de fapt este un teren pe care s-a arat in mod ilegal, primit drept padure de la primarie, trebuie sa dau in judecata comisia locala, primarul si secretarul.

Este corect?

Multumesc
ati inteles corect b a f t a
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu un model de plangere penala pe care sa o adresez politiei referitoare la violarea proprietatii?
Mulțumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate emis in timpul litigiului mihaela16 mihaela16 Am o problema de fond funciar. Este vorba despre 16 ha intravilan si extravilan reconstituite cu legea 18/1991 la 3 persoane X,Y,Z. Eu sunt X. Cronologic, ... (vezi toată discuția)
Punerea in posesie a unei paduri danielnicola danielnicola te as ruga sami zici cum se procedeaza pentru punerea in posesie a padurii .mentionez ca mi sa dat un titlu de proprietate dar numai pe o parte din padurea ce ... (vezi toată discuția)
Tot pamintul.. morosanucarmen morosanucarmen Eu am Titlu de Propietate pe 1 ha de pamint. Am aflat ca o persoana a construit in timpul colectivizarii o casa pe pamintul meu si acum a obtinut Titlu de ... (vezi toată discuția)