Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana incadrata in CM fara calificare ocupa post ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana incadrata in CM fara calificare ocupa post ce necesita calificare, lamuriri drepturi salariale!!

Buna ziua,
Am o speta pentru un amic care este de dreptul muncii, cum nu sunt specializat pe aceasta ramura o expun in mod public.
Persoana respectiva este angajata din anul 2002, incadrat ca necalificat, din anul 2002 si pana in prezent el lucreaza pe un post care necesita calificare. Aceasta calificare se obtinea(inainte de 2002) la locul de munca, dar de atunci pana in prezent nu s-au mai facut calificari la locul de munca.
A fost la fortele de munca pentru a se interesa despre modul in care poate obtine calificarea si i s-a comunicat ca singurul mod este la locul de munca deoarece este o calificare speciala si nu se fac cursuri pt astfel de calificare.
Asadar din anul 2002 pana in prezent aceasta persoana lucreaza pe un post care necesita calificare dar in CM este incadrat ca necalificat si in consecinta platit ca atare.
Poate aceasta persoana sa actioneze in justitie angajatorul pentru diferenta de salar in principal si pentru a face mentiunile necesare in CM asupra calificarii pe care in fapt o detine(lucrand 5 ani in acesta pozitie) ori cel putin sa oblige angajatorul sa organizeze un curs de calificare!!
Care este temeiul legal al unei actiuni de genul.?
Multumesc.
gociu a scris:

Buna ziua,
Am o speta pentru un amic care este de dreptul muncii, cum nu sunt specializat pe aceasta ramura o expun in mod public.
Persoana respectiva este angajata din anul 2002, incadrat ca necalificat, din anul 2002 si pana in prezent el lucreaza pe un post care necesita calificare. Aceasta calificare se obtinea(inainte de 2002) la locul de munca, dar de atunci pana in prezent nu s-au mai facut calificari la locul de munca.
A fost la fortele de munca pentru a se interesa despre modul in care poate obtine calificarea si i s-a comunicat ca singurul mod este la locul de munca deoarece este o calificare speciala si nu se fac cursuri pt astfel de calificare.
Asadar din anul 2002 pana in prezent aceasta persoana lucreaza pe un post care necesita calificare dar in CM este incadrat ca necalificat si in consecinta platit ca atare.
Poate aceasta persoana sa actioneze in justitie angajatorul pentru diferenta de salar in principal si pentru a face mentiunile necesare in CM asupra calificarii pe care in fapt o detine(lucrand 5 ani in acesta pozitie) ori cel putin sa oblige angajatorul sa organizeze un curs de calificare!!
Care este temeiul legal al unei actiuni de genul.?
Multumesc.
Nu poate in masura in care angajatul, fiind necalificat, a muncit intr-un loc unde se cerea calificare. Daca ar fi fost interesat de situatie ar fi trebuit sa stie ca in Codul muncii exista TitlulVI, Capitolul I care priveste formarea profesionala a salariatului. In contextul acestui capitol putea sa se formeze profesional pentru postul in care lucreaza dein 2002! Angajatorul l-a platit pentru faptul ca era necalificat prevalandu-se de lacunele legii. In principiu, poate sa incerce o actiune in litigiu, este scutita de timbru judiciar, dar ideea este cum dovedeste ca cererea de chemare este indreptatita, daca se are in vedere ca timp de 6 ani nu a observat acea, sa-i zic, inechitate! Succes, totusi!
Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate - art.283 alin.1 lit.c C.mun.
atat timp cat a acceptat sa lucreze ca necalificat....nu stiu daca in instanta va obtine ceva....
Daca angajatorul ar dori ar putea sa-l angajaze pe post de calificat, mai ales ca lucreaza de mult timp si, banuiesc, cunoaste meserie ca altfel nu-l mentinea in firma. Dar ii convine ca il plateste mai putin.
Ii poate face un act aditional la CIM si sa-i schimbe meseria. Nu il impiedica nici un act normativ.