Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Rulaj casa marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Rulaj casa marcat

Buna ziua,

Incasez prin casa de marcat si la sfarsitul zilei scot Z, dupa care predau banii catre casieria centrala pe baza de monetar si DP. Acum mi s-a spus ca pot tine in casa un rulaj pt a putea da rest clientilor a doua zi. Intrebare pe monetarul si DP care pleaca la casieria centrala inscriu toata suma din raportul Z sau doar ce trimit si fac alt monetar pt ce-mi ramane in casa, implicit sold in registrul de casa?

Multumesc!
Banii lasati la dispozitie, se introduc in casa de marcat zilnic, ca bani in sertar sau cum aveti setat in program, a.i. z-ul scos plus banii din sertar care apar pe bon, fac totalul banilor dvs.Monetar faceti obligatoriu pe totalul incasarilor in numerar care apare pe z.Daca trimiteti mai putin bani decat monetarul( depinde de politica firmei), completati DP cu suma trimisa.
Multumesc frumos.