Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu copii mici
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu copii mici

As dori un raspuns la o problema. In cazul divortului, in conditiile in care sunt doi copii (3 ani si 1 an si o luna), apartamentul este luat prin credit imobiliar pe numele ambilor soti este posibil ca tribunalul sa desparta copiii si unul dintre ei sa il dea spre crestere sotului? Ca sa explic mai pe larg, in urma neintelegerilor repetate si a interventiilor soacrei in familie cauzand multe discutii intre noi m-am gandit la divort cu atat mai mult cu cat si soacra a sunat sa imi spuna ca ii nenorocesc copilul (de 40 de ani) si ca sa divortam. Am stat de vorba cu el si i-am explicat ca in aceasta casnicie suntem noi 2 si indiferent de probleme si certuri, noi trebuie sa le rezolvam nu el cu maica-sa, ea nu are ce cauta in casnicia noastra. Ori noi doi si copiii ori se duce la ea. Raspunsul lui a fost ca isi face bagajele.Aceste discutii sunt de ani de zile si ... Mi-e foarte teama de faptul ca as putea ramane fara un copil pentru ca am auzit ca in aceste cazuri se despart fratii si fiecare din soti ramane cu un copil. As dori o parere competenta, avizata.
Multumesc mult.
Tinand cont de varsta frageda a copiilor acestia de regula se increditeaza mamei. Solicitati in cadrul procesului de divort, ca ambii copii sa va fie incredintati dumneavoastra spre crestere si educare tinand cont de varsta copiilor care sunt foarte mici si au nevoie de prezenta mamei. Daca veti dovedi ca aveti conditiile necesare cresterii si educarii acelor copii - se va efectua o ancheta sociala la domiciliul dvs pentru ca autoritatea tutelara sa constate daca exista conditii bune si cum sunt ingrijiti copii, nu veti avea probleme in acest sens. Argumentul de care sa va folositi pentru a obtine incredintarea copiilor catre dvs, este varsta mica a copiilor, faptul ca dvs v-ati ocupat in permanenta de cresterea si educarea lor, ca ei sunt obisnuiti sa va aiba aproape si au nevoie de dvs. De asemenea la aceasta varsta, despartirea copiilor de mama le-ar cauza grave dezechilibre psihice.
In nici un caz nu se despart copii. Acestia vor fi incredintati spre crestre unuia dintre soti, desigur in urma unei anchete sociale, iar daca veti divorta instanta va dispune asupra incredintari spre crestere a celor 2 minori, la efectuarea acestei proceduri se tine seama de f multi factori insa cel mai important este interesul superios al minorilor.
ContSters213050, utilizator
kalinda a scris:

As dori un raspuns la o problema. In cazul divortului, in conditiile in care sunt doi copii (3 ani si 1 an si o luna), apartamentul este luat prin credit imobiliar pe numele ambilor soti este posibil ca tribunalul sa desparta copiii si unul dintre ei sa il dea spre crestere sotului? Ca sa explic mai pe larg, in urma neintelegerilor repetate si a interventiilor soacrei in familie cauzand multe discutii intre noi m-am gandit la divort cu atat mai mult cu cat si soacra a sunat sa imi spuna ca ii nenorocesc copilul (de 40 de ani) si ca sa divortam. Am stat de vorba cu el si i-am explicat ca in aceasta casnicie suntem noi 2 si indiferent de probleme si certuri, noi trebuie sa le rezolvam nu el cu maica-sa, ea nu are ce cauta in casnicia noastra. Ori noi doi si copiii ori se duce la ea. Raspunsul lui a fost ca isi face bagajele.Aceste discutii sunt de ani de zile si ... Mi-e foarte teama de faptul ca as putea ramane fara un copil pentru ca am auzit ca in aceste cazuri se despart fratii si fiecare din soti ramane cu un copil. As dori o parere competenta, avizata.
Multumesc mult.

Nu se despart neaparat copii.Regula ar fi sa nu se desparta dar exista si cazuri in care se despart.
Depinde de felul in care are loc judecata si in ce masura s-ar putea ocupa un singur parinte de toti copii.
Instanta va decide in functie de mai multe aspecte.
Angajati-va avocat pentru a porni bine inca de la momentul redactarii actiunii adica de la momentul sesizarii instantei de judecata.
Multumesc frumos tuturor!