Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical in perioada de proba

Ce se intampla in situatia in care un salariat aflat in perioada de proba, intra in concediu medical in ultima saptamana a perioadei de proba. Se suspenda perioada de proba pe perioada concediului medical, sau atunci cand se implinesc cele 90/120 de zile, calculate de la angajare, se finalizeaza perioada de proba? Multumesc!
1. Perioada de proba este parte integranta a CIM si constituie vechime in munca.
2. Codul muncii nu face nici o precizare privind suspendarea perioadei de proba in cazul suspendarii CIM (cum este cazul concediului medical).
Cei de la ITM mi-au spus ca, pe perioada concediului medical, perioada de proba se suspenda.
Pe perioada concediului medical , c.i.m. se suspenda ... prin urmare , si perioada de proba este suspendata.