avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Dragi colegi,
as vrea sa va intreb daca perioada de crestere a copilului pana la 2 ani e considerata vechime in munca? Sunt consilier juridic, am intrat in concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani in luna martie a.c. si as vrea sa stiu daca si acesti 2 ani sunt asimilati vechimii in munca pe postul de jurist?
Cel mai recent răspuns: avoc_manu , utilizator 19:27, 31 August 2011
Constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta (spor vechime, vechime pensie, nr. zile co).
Nu constituie vechime in profesie.
Multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in specialitate delianeagu delianeagu Stie cineva, va rog, daca cei 2 ani de concediu pentru crestere copil se considera vechime in specialitate( de exemplu pt un post de conducere tb sa aiba 7 ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime mihaela claudia mihaela claudia Buna ziua. Sunt angajata din martie 2006 si in anul 2010 in luna februarie am intrat in concediul de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani. As vrea sa ... (vezi toată discuția)