Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Dragi colegi,
as vrea sa va intreb daca perioada de crestere a copilului pana la 2 ani e considerata vechime in munca? Sunt consilier juridic, am intrat in concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani in luna martie a.c. si as vrea sa stiu daca si acesti 2 ani sunt asimilati vechimii in munca pe postul de jurist?
Constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta (spor vechime, vechime pensie, nr. zile co).
Nu constituie vechime in profesie.
Multumesc pentru raspuns