Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime

Buna ziua. Sunt angajata din martie 2006 si in anul 2010 in luna februarie am intrat in concediul de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani. As vrea sa stiu daca mi se poate acorda sporul de vechime de 10%. Doamna de la pesonal la unitatea unde lucrez spune ca nu. Va multumesc.
Intrucat ati intrat in CCC sub incidenta OUG nr.148/2005, incepand cu 20 ianuarie 2007, concediul pentru cresterea copilului constituie vechime în muncă şi în serviciu si care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

De la 01.01.2011, aceasta perioada constituie si vechime in specialitate.
Daca aveti prevazut in unitate ca pt. transa de vechime in munca intre 5-10 ani se acorda 10%spor vechime ,dvs. avand o vechime de 6 ani in martie 2012,(perioada ccc intra in calcul ),puteti beneficia de acest procent .