avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime

Buna ziua. Sunt angajata din martie 2006 si in anul 2010 in luna februarie am intrat in concediul de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani. As vrea sa stiu daca mi se poate acorda sporul de vechime de 10%. Doamna de la pesonal la unitatea unde lucrez spune ca nu. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 18:36, 11 Mai 2012
Intrucat ati intrat in CCC sub incidenta OUG nr.148/2005, incepand cu 20 ianuarie 2007, concediul pentru cresterea copilului constituie vechime în muncă şi în serviciu si care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

De la 01.01.2011, aceasta perioada constituie si vechime in specialitate.
Daca aveti prevazut in unitate ca pt. transa de vechime in munca intre 5-10 ani se acorda 10%spor vechime ,dvs. avand o vechime de 6 ani in martie 2012,(perioada ccc intra in calcul ),puteti beneficia de acest procent .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc si vechimea in munca ( calcul spor de vechime munca) ana500 ana500 Buna ziua . Luminati-ma va rog si pe mine , ca mi s-au mai dus din neuroni in CCC ( peste aprox 2 saptamini ma intorc la munca din CCC). Am o colega la ... (vezi toată discuția)
2 ani de stagiu tobaadina tobaadina daca cei doi ani de crestere copil corespund cu cei doi ani de stagiu dupa examenul de lichidator, se vor lua in considerare pt inscrierea la examenul final? (vezi toată discuția)
Revenire din ccc floryyy20042003 floryyy20042003 Buna ziua Incepand cu 02.02. 2012 se termina cei 2 ani de CCC intrebarea mea ar fii urmatoarea: Primul salariu pe care il voi primi cum se va calcula??? eu ... (vezi toată discuția)