Forum Discuţii juridice Achiziţii publice documente
Discuție deschisă în Achiziţii publice

documente

Am cumparat de curand un apartament tip mansarda.Am intocmit contractul de vanzare-cumparare la notar dupa care am fost la primarie pentru inregistrare. Apartamentul este nou deci nu a mai fost locuit.Ce acte trebuie sa-mi revina ca si cumparator, exceptand contractul de vanzare-cumparare. Cum este cu intabularea apartamentului? Cui trebuie sa ma adresez? Am inteles ca tot la notariat. Dati-mi un raspuns ca m-am zapacit de tot cu actele acestea. Dupa ce am cumparat apartamentul pe unde mai trebuie sa alerg ca sa fie totul in regula?
Ar trebui sa aveti o copie dupa autorizatia de constructie si procesul verbal de receptie a constructiei. De asemenea, o copie dupa conventia incheiata de constructor cu asociatia de proprietari sau proprietarii imobilului cu privire la cedarea dreptului de coproprietate indiviza asupra terasei catre constructor.
Dvs, trebuie sa va ocupati de inregistrarea dreptului de proprietate la directia de impozite si taxe locale in vederea luarii in evidenta pentru plata impozitului si de intabularea dreptului de proprietate. Intabularea probabil ca a fost deja facuta de notarul care a autentificat actul de vanzare-cumparare.