Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... denuntare ccm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

denuntare ccm

Buna ziua! Apelez iar la sfatul forumistilor avocat net, daca am un CCM valabil incheiat si care se afla in derulare, dar sindicatele semnatare nu mai sunt reprezentative, pot sa-l denunt nilateral ca patronat?
multumesc!
nu exista o asemenea posibilitate - este expres mentionat in lg 62 ca CCM nu se reziliaza unilateral. trebuie sa asteptati implinirea termenului pentru care a fost incheiat si sa incepeti negocierile ptr cel nou. acolo puteti "jongla" cu cererile si ofertele astfel incit sa nu incheiati nici un CCM. evident, cu riscul unor greve, etc etc.