Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional CCM

buna ziua !1.c.c.m-ul expira pe 20.05.2014....Intrebare: sindicatul mai poate cere inceperea negocierilor in perioada asta? fac mentiunea ca, patronatul nu a denuntat contractul !
2. c.c.m-ul in vigoare poate fi modificat (act aditional) la capitolul:"salarizare si alte drepturi salariale ? P.S. valabilitatea contractului se prelungeste inca 12 luni. daca niciuna din parti nu denunta contractul. VA MULTUMESC.
Cand a fost incheiat c.c.m.?
actualul c.c. m. a fost incheiat pe data de 20.05.2013
In acest caz :
1. Angajatorul sau organizatia patronala initiaza negocierea colectiva cu cel putin 45 de zile calendaristice inaintea expirarii contractelor colective de munca sau a expirarii perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate in actele aditionale la contractele colective de munca

2. In cazul in care angajatorul sau organizatia patronala nu initiaza negocierea, aceasta va incepe la cererea scrisa a organizatiei sindicale reprezentative sau a reprezentantilor angajatilor, in termen de cel mult 10 zile calendaristice de la comunicarea solicitarii

3. CCM-ul in vigoare poate fi modificat prin act aditional.

4. Contractul colectiv de munca nu poate fi denuntat unilateral.