Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie

Buna Ziua,

Astazi am primit o scrisoare in posta de la [EDITAT] care citeste:

"La data expedierii prezentei scrisori figurati in continuare in evidentele [EDITAT] cu o datorie de ....... Pana la data prezentei somatii am luat mai multe masuri legale in vederea solutionarii acestui litigiu.
Daca veti continua sa raspundeti negativ la incercarile noastre de rezolvare pe cale amiabila, pot aparea urmatoarele consecinte:
-identificarea bunurilor personale si scoaterea acestora la licitatie publica prin procedura executarii silite;
-solicitarea catre Angajatorul Dvs a retinerii unei parti din salariul fix in contul datoriei
-toate cheltuielile ocazionate de stingerea datoriei, inclusiv cele generate de comunicarea prezentei somatii vor fi suportate de dumneavoastra.
-in temeiul articolului 373 si 413 din cpc, putem demara executarea silita care va fi efectuata intre orele 6:00-20:00,chiar si in lipsa datornicului.
ALEGEREA VA APARTINE
Va mai prezentam 2 variante prin care mai puteti rezolva pe cale amiabila:
Plata integrala cu reducere sau Plata in rate. "

Sunt cateva lucruri ciudate in legatura cu aceasta somatie.

1. Este prima instiintare de acest fel, [EDITAT] nu a incercat niciodata pana in acest moment sa rezolve acest litigiu.

2. Somatia contine doar o stampila fara semnatura.

3. Nu ofera informatii pentru identificarea datorei.

4. Daca e datoria la care ma gandesc, aceasta a fost facuta in urma cu 10-11 ani, timp in care cardul [EDITAT] a fost alimentat cu suma respectiva.

5. Vorbind de executare silita, noi locuim momentan in casa bunicului, care este decedat, succesiune nefiind facuta. Fapt ce cred ca face executarea silita, imposibila.

Cum sa raspund acestei.. "somatii"?
ContSters20980, utilizator
depinde de cand datorati aceasta sumatradaca este mai mult de trei ani nu luati nici o masura
Multumesc pentru raspuns.

Aceasta .. "datorie" dateaza din 2000-2001.