Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Iesire din tara fara talon masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Iesire din tara fara talon masina

Buna ziua,

Tocmai mi-am achizitionat o masina si am planificat ca plec in concediu cu ea, doar ca inca nu am primit talonul si nu stiu daca va sosi la timp. Din cate am inteles nu pot iesi din tara doar cu dovata. Stiti cumva cam ce se poate intampla daca ma opreste politia in afara tarii (Ungaria sau Croatia) si nu am talonul?
nu puteti dovedi legitimitatea detinerii masinii si exista riscul imobilizarii. plus amenzile cf legii locale pentru neprezentarea actelor.

sa stati 3-4 ore la o sectie de politie din Croatia, fara sa stiti limba locala nu este un lucru foarte placut. mai ales daca trebuie semnate acte oficiale - nu veti sti ce semnati si exista posibilitatea sa aveti surprize neplacute.