Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conventiile civile in noul Cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conventiile civile in noul Cod civil

Buna ziua!
Se mai pot incheia conventii civile de prestarii servicii, dupa data de 01. octombrie 2011 in baza noului Cod civil. ??
Care sunt articolele care reglementeaza acest lucru?
Multumesc!

macovei2000 a scris:
deduc din raspuns ca expresia "conventie civila" nu mai exista

Nici nu a existat vreodata. Denumirea completa era conventie (contract) de prestari servicii, dar niciodata aceasta expresie nu a existat in codul civil. Asa cum s-a mai spus, contractul din cod s-a chemat si se cheama contract de antrepriza. Cum antrepriza poate fi de lucrari sau de servicii, in "popor" s-a generalizat denumirea de conventie de prestari servicii. "Conventia civila" este rodul efortului ridicol ca prin denumire sa fie distinsa de contractul de munca, plus lenea de a mai adauga cateva cuvinte.

Intrebarea mea de nespecialist este: Cum lipseste tocmai din Codul CIvil - conventia/contractul civila?? Cu ce a fost ea inlocuita, care este omologul ei. Si daca nu a fost scoasa de tot, defintia, termenul si expresia din uz sau doar a fost inlocuita de alta expresie similara pentru a nu ne incurca in cuvinte si discutii.

De ce nu cititi raspunsul deja dat?

Contractele de prestari servicii au fost si vor fi in continuare o subspecie a contractului de antrepriza. Deci da, vor exista in continuare.

ContSters20980, utilizator