Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezmembrare imobil si partaj voluntar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezmembrare imobil si partaj voluntar

Buna ziua,

As dori sa aflu care sunt pasii de urmat, documentatia necesara si procedura pentru a face dezmembrarea unui imobil compus din casa (4 camere, bucatarie, baie), curte si gradina - inscrise intr-un singur CF.
Ca sa fiu mai clara: In momentul de fata suntem 2 proprietari, eu si fostul meu sot. Imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei si nu am facut partajul dupa divort. Am hotarat de comun acord ca partea lui de imobil sa o vanda copilului nostru major, dar in acelasi timp el sa stie clar ce detine (ar fi vorba de 2 camere din cele 4 plus gradina).

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cu stima,
Aura
Consultati un notar din zona si la el puteti efectua si vanzarea imobilului!