Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta de mana din 1960
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta de mana din 1960

Buna ziua,
Pentru o bucata de 276 mp. teren lipit de curtea casei batranesti,exista o chitanta de mana din 1960,prin care bunica mea a cumparat aceasta suprafata de teren de la un vecin de curte.Pe acel teren a fost construita o bucatarie,cu autorizatie,in 1970.
Pana in prezent nu s-a facut alt act de vanzare-cumparare. Nici nu stiam ca bucata aceea de teren fusese cumparata separat de restul terenului avut initial. Recent am descoperit chitanta aceasta si este originala,cum se facea atunci,cu mentionarea martorilor,semnaturile acestora,etc.
Pot introduce o actiune pentru uzucapiune pentru cei 276 mp.?
Avand in vedere ca acel teren este stapanit de familia mea de peste 50 ani si s-a platit impozitul la zi pentru el .
Va multumesc.
sigur,puteti introduce actiune in uzucapiune

ContSters220718, utilizator
Da, puteti introduce actiune in uzucapiune sau actiune pentru pronuntarea unei hotarari care sa tine loc de act autentic de vanzare-cumparare.
Pentru actiunea in uzucapiune,unde se depun documentele ?
Daca se pronunta o hotarare,aceasta nu tine loc de act de vanzare-cumparare ?
Care actiune este mai utila,mai usor de introdus si mai putin costisitoare financiar ?
uzucapiunea sau cealalta ?
Va multumesc.
Ambele actiuni se depun la judecatoria in circumscriptia careia se afla terenul.
Pentru ambele actiuni se achita aceeasi taxa judiciara de timbru, calculata in raport de valoarea terenului.
Din punct de vedere al probatoriului, se vor administra aceleasi probe, desi in cazul actiunii pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic s-ar putea sa scapati de proba cu martori, daca vecinul recunoaste ca a vandut.
Prin urmare nu exista o diferenta majora intre cele doua.
Vecinul care a vandut,a decedat de mult. Urmasii nu stiu daca vor recunoaste vanzarea. Dar,sunt destui martori care stiu si mai exista si chitantele pe impozit,platit la zi.
Credeti ca ar fi de ajuns,ca probe,martorii si chitantele pe impozit ?
Va multumesc.