avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1100 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen divort

Am depus cerere de divort astazi 02-09-2011 si am termen pe 09-02-2012, vreau sa stiu daca se poate cere un termen mai devreme de aceasta data si cum
Cel mai recent răspuns: livyo , utilizator 15:21, 2 Septembrie 2011
Depuneti o cerere de preschimbare a termenului de judecata anterior celui deja stabilit si motivati-o. Daca tot va grabiti, de ce nu incercati sa divortati la starea civila?
Ar fi fost mult mai simplu la starea civila dar nu e un divort cu acordul ambelor parti dat fiind faptul ca am depus cerere la judecatorie
Singura solutie este aceasta cerere de preschimbare, care poate avvea efect doar daca e temeinic sustinuta...
Din perspectiva va sugere faptul ca e bine sa va intemeiati cererea pe motivul ca intentionati sa parasti tara... eventual, insa de obicei nu prea se admite astfel de cereri, instantele sunt
Aceasta cerere se depune tot la registratura?exista o cerere tip?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen divort noiembrie11 noiembrie11 daca s-a stabilit un termen pentru prima infatisare la procesul de divort, pot face ceva ca acesta sa aiba loc mai devreme? (vezi toată discuția)
Divort ynga ynga 1.am inaintat divortul in ianuarie 2012 si din pacate m-au programat tocmai in septembrie:(.Ce as putea face si la cine sa ma adresez ,ca totul sa se ... (vezi toată discuția)
Schimbarea termenului de judecata mirceaur mirceaur Am depus un dosar la tribunalul timis prin care ceream restituirea taxei de poluare. Mentionez ca dosarul a fost depus pe data de 3 august 2012 si am primit ... (vezi toată discuția)