Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie cu reducerea varstei vs mentinere in activitate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie cu reducerea varstei vs mentinere in activitate

Daca un pensionar, pensionat la 52 de ani cu reducerea varstei standard de pensie, in baza lg.19/2000, pt.cei peste 20 ani prestati in gr.1 (lg.3/1977) ca mecanic locomotiva-resp.RSC/LFI, a fost mentinut in activitate cu acordul angajatorului dupa 01.05.2010 - in baza aceluiasi CIM, trebuie sa ii incetez activitatea in baza prevederilor art.56 lit c din Codul Muncii republicat ?
Mentionez ca acest salariat are responsabilitati specifice activitatii de RSC/LFI cai ferate uzinale, si pana la gasirea sau pregatirea unei alte persoane este indispensabil la locul de munca.

Daca a fost pensionat in baza Legii nr.19/2000 , atunci el isi poate continua activitatea cu acordul angajatorului ... in acest sens, art.41 alin.5 din acest act normativ prevedea ca , asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei
pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi
pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului, in conditiile legii