avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie cu reducerea varstei vs mentinere in activitate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie cu reducerea varstei vs mentinere in activitate

Daca un pensionar, pensionat la 52 de ani cu reducerea varstei standard de pensie, in baza lg.19/2000, pt.cei peste 20 ani prestati in gr.1 (lg.3/1977) ca mecanic locomotiva-resp.RSC/LFI, a fost mentinut in activitate cu acordul angajatorului dupa 01.05.2010 - in baza aceluiasi CIM, trebuie sa ii incetez activitatea in baza prevederilor art.56 lit c din Codul Muncii republicat ?
Mentionez ca acest salariat are responsabilitati specifice activitatii de RSC/LFI cai ferate uzinale, si pana la gasirea sau pregatirea unei alte persoane este indispensabil la locul de munca.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:05, 3 Septembrie 2011
Daca a fost pensionat in baza Legii nr.19/2000 , atunci el isi poate continua activitatea cu acordul angajatorului ... in acest sens, art.41 alin.5 din acest act normativ prevedea ca , asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei
pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi
pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului, in conditiile legii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare in conditii speciale arvinte arvinte am 55 de ani si am lucrat 21 de ani gr.I si patru ani gr.II.inainte de anul 2001 ca mecanic locomotiva. dupa legea 263/2011 ma incadrez la grupa de munca ... (vezi toată discuția)
în gr.1.pensionare (lg.3/1977) 24 ani și 15 zile Barbu Pavel Barbu Pavel Am fost mecanic locomotivă am ieșit la pensie în anul 13.05.2004 la 50 anii etate,la gr.1.24 de anii de muncă.Mai am încă 8 anii 5 luni și 7 zile în ... (vezi toată discuția)
Decizie asupra capacitatii de munca emiliaa emiliaa Buna ziua, Am un angajat cu timp partial de 2 ore/zi care beneficiaza de CM in perioada 10.04- 30.04.2010. Pe 20.04.2010 i-a fost emisa decizia asupra ... (vezi toată discuția)