Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sotia mea lucreaza in strainatate si cand s/a intors in tara vrea sa dea divort. eu nu vreau. avem un copil de 10 ani. a fost la un avocat si i/a zis ca se termina in doua termene si ca sigur ea castiga copilul. in toata aceasta perioada eu am avut grija de copil cat ea a fost plecata. vreau sa stiu> cat dureaza procesul si cui ai este incredintat copilul de catre instanta. aici copilul are casa, prieteni etc. acolo daca pleca nu are nimic. din cate stiu un proces poate dura si pana la 2/3 ani daca sotii nu sunt de acord. eu incerc sa o conving sa nu dea diovort *sper sa se mai gandeasca*
Daca va angajati avocat procesul poate dura mai mult de 2 termene.Daca aveti nevoie de timp ar putea fi o solutie pt dvs.
Are sanse mari la incredintarea minorului.
Cu cine a locuit copilul in ultimii ani?
in ultimul an copilul a locuit cu mine...problema e alta> acolo ea nu are apartament si ca sa inchirieze nu mai ramane cu nimic din salariu...vreau sa stiu ce sanse am sa castig copilul. sunt in stare sa vand si apartamentul numai sa castig copilul *apartamentul este numai pe numele meu*, oricum am sa/mi iau avocat daca nu se rasgandeste...problema e ca tin la amnadoi foarte mult
de asemenea de partaj nu se poate pune problema pt ca apartamentul e cumparat numai de mine cu banii de dinainte de casatorie..ce ma intereseaza e copilul..poate reusesc sa aman cat mai mult divortul *poate se rasgandeste* in privinta divortului
daca aveti un avocat bun,,....procesul poate dura...foarte mult..
iar daca are domiciliul in srtainatate se cere comisie pentru a se face dovada conditiilor de viata ale minorului de acolo
si cel mai important,dupa 10 ani minorul se cheama in sala de consiliu,si e intrebat cu cine vrea sa stea
asta cantareste cel mai mult
succes
sa inteleg ca trebuie sa lucrez la psihicul copilului sa ma aleaga pe mine...si daca el vrea amandoi parintii
o comisie pentru a face dovada conditiilor de viata ale minorului din strainatate / cat timp dureaza ...de fapt vreau cat mai mult timp ...poate o conving sa nu dea divort