Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sotia mea lucreaza in strainatate si cand s/a intors in tara vrea sa dea divort. eu nu vreau. avem un copil de 10 ani. a fost la un avocat si i/a zis ca se termina in doua termene si ca sigur ea castiga copilul. in toata aceasta perioada eu am avut grija de copil cat ea a fost plecata. vreau sa stiu> cat dureaza procesul si cui ai este incredintat copilul de catre instanta. aici copilul are casa, prieteni etc. acolo daca pleca nu are nimic. din cate stiu un proces poate dura si pana la 2/3 ani daca sotii nu sunt de acord. eu incerc sa o conving sa nu dea diovort *sper sa se mai gandeasca*
Ancheta sociala in Italia se poate face mai rapid decat in Romania.Am avut situatie concreta...

Interesul dvs. ar fi sa se amane cat mai mult divortul.
Copilul poate fi ascultat de instanta si daca are mai putin de 10 ani...
Procesul dvs. poate fi foarte echilibrat...
Faptul ca ea nu se afla in tara constituie un avantaj pentru dvs.
Mai mult de atat este greu de spus pentru ca daca s-ar judeca procesul pe forum nu ar mai exista rolul instantei...
Apararile din proces se fac in concret si acesta este rolul exclusiv al avocatului dvs.
Depinde foarte mult si cum se va judeca ea si daca isi va angaja sau nu avocat.
Este genul de proces in care exista multe necunoscute...
ea sta in spania. sunt sigur ca isi va angaja avocat. sper sa nu ajung la proces. intrebare> de ce tatal nu poate castiga copilul?
sunt multe cazuri de divort in care minorul ia fost incredintat tatalui, asa ca nu iti poate spune nimeni ca nu v-a ramine la tine(numai judecatorul poate decide unde va fi mai bine ptr. copil)depinde de relatia pe care o aveti cu minorul,iar daca el locuieste deja cu tine eu cred ca ai destule sanse........"succes"