Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Carei categorii se aplica noile reglementari introduse ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Carei categorii se aplica noile reglementari introduse miercuri in Codul fiscal

Buna ziua!
Am doua intrebari in legatura cu noile reglementari introduse in Codul Fiscal si Codul de procedura fiscala(miercuri,31.08.2011):
1-daca sunt persoana fizica autorizata-prestator servicii de meditator si mi s-au pus penalitati deoarece am platit doar impozitul nu si asigurarile de sanatate ,aceste penalitati se sterg ,daca platesc pana la sfarsitul anului?
2-daca am avut in comodat un apartament catre o firma si aceasta nu si-a achitatat obligatiile catre asociatia de locatari ,acumuland si penalitati ,daca firma plateste,penalitatile se sterg?
Va multumesc!
1) Da
2) Nu

Modificarile se refera la datorii fiscale (primul caz) nu comerciale (al doilea caz).