Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie spatiu comercial intre blocuri de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie spatiu comercial intre blocuri de locuinte

Buna ziua.Detin un apartament proprietate personala la etajul 1 al unui bloc de 7 etaje .Intre blocul meu si blocul vecin exista o parcela de teren ce avea ca destinatie zona verde si trotuar de acces pietonal , zona verde ce a fost revendicata de fostul proprietar,i-a fost restituita si a facut ulterior obiectul unui contract de vanzare cumparare catre o alta persoana fizica.Actualul proprietar al terenului isi propune sa realizeze o constructie comerciala izolata , cu regim de inaltime demisol si parter ( dupa ce doar atat s-a aprobat prin HCL, proiectul initial fiind D+P+3 )si care sa ocupe cat de mult din suprafata de teren detinuta. Intrucat nu i-am dat acordul pentru constructie , in calitate de vecini direct afectati , proiectul nerespectand regimul de inaltime aprobat , distanta minima intre balconul nostru si viitoarea constructie si normele de insorire , a solicitat si obtinut acordul de constructie , de la proprietarii spatiilor comerciale de la parterul blocurilor , proprietari care au spatiile date in chirie si unde se desfasoara activitati comerciale.Intrebarea mea este daca este posibil ca primaria sa ii elibereze autorizatie de constructie in baza acestor semnaturi chiar daca am notificat in scris si primaria si asociatia de proprietari ca in calitate de vecini direct afectati nu imi dau acordul pentru contructie si ce cale de atac ar mai exista.
illy, utilizator
illy a scris:

Buna ziua.Detin un apartament proprietate personala la etajul 1 al unui bloc de 7 etaje .Intre blocul meu si blocul vecin exista o parcela de teren ce avea ca destinatie zona verde si trotuar de acces pietonal , zona verde ce a fost revendicata de fostul proprietar,i-a fost restituita si a facut ulterior obiectul unui contract de vanzare cumparare catre o alta persoana fizica.Actualul proprietar al terenului isi propune sa realizeze o constructie comerciala izolata , cu regim de inaltime demisol si parter ( dupa ce doar atat s-a aprobat prin HCL, proiectul initial fiind D+P+3 )si care sa ocupe cat de mult din suprafata de teren detinuta. Intrucat nu i-am dat acordul pentru constructie , in calitate de vecini direct afectati , proiectul nerespectand regimul de inaltime aprobat , distanta minima intre balconul nostru si viitoarea constructie si normele de insorire , a solicitat si obtinut acordul de constructie , de la proprietarii spatiilor comerciale de la parterul blocurilor , proprietari care au spatiile date in chirie si unde se desfasoara activitati comerciale.Intrebarea mea este daca este posibil ca primaria sa ii elibereze autorizatie de contructie in baza acestor semnaturi chiar daca am noticat in scris si primaria si asociatia de proprietari in ca calitate de vecini direct afectati nu imi dau acordul pentru contructie si cale de atac ar mai exista.
Ce zic vecinii din bloc? Asociatia de proprietari si-a dat acordul?
Vecinul din blocul alaturat de la etajul 1 , afectat in aceeasi masura ca si mine a facut aceleasi demersuri , respectiv notificare la primarie,prefectura, inspectia in constructii .Asociatia de proprietari nu si-a dat acordul , dar nu avem nici o garantie ca nu o va face in viitor , cu toate ca am obtinut , pe o adresa inaintata asociatiei , cu numar de inregistrare , in care anuntam asociatia de demersurile facute catre autoritati , semnaturile comitetului executiv cum ca nu sunt de acord cu constructia.Asta se intampla inaintea obtinerii semnaturilor de la cei cu spatii comerciale.Acum proprietarul terenului face presiuni asupra presedintelui asociatiei , asa cum a facut si asupra noastra .Povestea dureaza de vreo 3 luni , iar ofertele de recompensa nu lipsesc , ni s-au facut si noua , celor 2 familii direct afectate, asa ca nu putem sa ne bazam pe buna credinta a nimanui.
illy a scris:

Vecinul din blocul alaturat de la etajul 1 , afectat in aceeasi masura ca si mine a facut aceleasi demersuri , respectiv notificare la primarie,prefectura, inspectia in constructii .Asociatia de proprietari nu si-a dat acordul , dar nu avem nici o garantie ca nu o va face in viitor , cu toate ca am obtinut , pe o adresa inaintata asociatiei , cu numar de inregistrare , in care anuntam asociatia de demersurile facute catre autoritati , semnaturile comitetului executiv cum ca nu sunt de acord cu constructia.Asta se intampla inaintea obtinerii semnaturilor de la cei cu spatii comerciale.Acum proprietarul terenului face presiuni asupra presedintelui asociatiei , asa cum a facut si asupra noastra .Povestea dureaza de vreo 3 luni , iar ofertele de recompensa nu lipsesc , ni s-au facut si noua , celor 2 familii direct afectate, asa ca nu putem sa ne bazam pe buna credinta a nimanui.
Daca exista dezacordul tuturor cu privire la la intentiile proprietarului terenului cu privire la constructia acelei cladiri, va adresti primariei cu o sesizare la care atasati acele documente care sa va sustina in demersul dvs.
Buna dimineata.Revin cu noutati legate de subiect.Dupa ce am facut toate demersurile , respectiv notificari la primarie , prefectura , inspectoratul in constructii , am depus la primarie si hotararea asociatiei de proprietari insotita de semnaturile proprietarilor , cum ca nu se vizeaza solicitarea de obtinere a autorizatiei de constructie , Inspectoratul de Stat in Constructii Vest , i-mi raspunde in data de 05.09.2008 , la sesizarea din 14.07.2008 astfel :
Dat fiind faptul ca ca s-a redus regimul de inaltime propus initial de la D+P+ 3, la D+P , faza PUD fiind aprobata prin HCL , conform normelor de aplicare a legii 20/1991, anexa 2, lista B , pct b4 , nu este necesar acordul dvs.
Ce parere aveti ? Amplasarea unei constructii noi , cu destinatie spatiu comercial , situat intre 2 blocuri de locuinte , pe o suprafata de teren de 276 mp , cu latimea la strada principala de 7,7 m si lungime 24 m , nu necesita acordul vecinilor direct afectati? Este posibil ca prin modificarea proiectului ca regim de inaltime , acordurile si avizele solicitate prin certificatul de urbanism sa se modifice , in sensul ca sa dispara ? Ce mai poate fi facut ?
Eu cunosc 2 cazuri la mine pe strada.

In primul caz, a venit investitorul, l-a prostit pe unchiul meu ca face clinica medicala si dupa ce a semnat a facut spalatorie auto.
In al 2-lea caz, a obtinut unul aprobare pentru constructie D+P+1 si acum ridica si al 2-lea etaj.....
Romania e tara tuturor posibilitatilor, daca dai cat trebuie si cui trebuie.
El nu trebuie sa ridice constructia, ca daca apuca...mai face un etaj, o anexa si tot asa.....