Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... adeverinta pt instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

adeverinta pt instanta

Buna ziua,
in cazul unui proces in care reclamantul cere despagubiri paratului pentru otravirea cainelui, i se cere o adeverinta din care sa reiasa pretul (valoarea cu care se vinde) unui astfel de caine. A fost pe la asociatii chinologice, la pet-uri, la canise, toti spun ca nu pot elibera ei o astfel de adeverinta. In acest caz cum se poate rezolva problema?
foarte simplu

vedeti preturi orientative pe net,printatile si cereti o suma apropiata de cele gasite pe net
Nu ati precizat locatia
Asociatia chinologica prin membrii detinatori de diverse rase canine,are cunostiinta despre valoarea de achizitie diverse rase
Persoana interesata poate contacta presedintele clubului rasei respective si astfel poate afla preturile care se practica la vanzarea de pui respectiva rasa
Asociatia chinologica daca detine cuiburi respectiva rasa,poate elibera inscris prin care sa precizeze valoarea estimativa de achizitie
M-am gandit si eu la varianta cu printurile de pe net, insa nu stiu daca sunt acceptate in instanta, avand in vedere faptul ca i s-a cerut adeverinta.
Aveti cunostinta de astfel de cazuri in care au fost acceptate printurile in instanta?

Asociatiile chinologice spun ca ele nu vand caini, in consecinta nu pot elibera astfel de adeverinte, ar face ceva ilegal. A fost si la cea nationala si la cea metropolitana.