avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecare minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecare minor din tara

buna seara...am 2 copii cu care doresc sa parasesc tara,dar fostul meu sot nu mi da procura.exista cumva posibilitatea de a l da in judecata si sa l oblig sa mi dea voie?mentionez ca de 4 ani nu a platit pensie alimentara la cel mare,iar la cel mic de 3 ani.multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 15:43, 24 Septembrie 2011
nu e necesar acordul tatalui pt ca minorii sa aiba pasaport, e suficienta hot legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila
nu se poate iesi din tara in baza certificatului de nastere :stunned:
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2011
gi-jane2, moderator
Faceam referire la certificatul de nastere ca un posibil substitut al pasaportului.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2011
PERESCU ANDREEA, Consilier juridic
Buna ziua chiar daca rominia va da voie de iesire din tara aveti probleme la intrarea in alte tara acum legea inafara este peste tot daca nu la fel aproximativ ,,,trebuie o declaratie de la celalalt parinte ca este de acord sa intre si sa iasa din tara respectiva de cite ori este nevoie ,,,nu stiu daca s-a schimbat legea dar si in 1988 tot asa era iti trebuia declaratie ,,deoarece celalalt parinte in acte plateste pensie ,,,si acum la fel am doi copii minori si la fel iti trebuie ,,o declaratie precum celalalt parinte este de acord sa plece cu ceilalti copii ..cred ca nu stiti sigur ..multa lume nu are habar ce se poate intimpla cu copii iesiti din tara fara consimtamintul parintilor ,,,ce puteti face dati in judecata ca nu v-a platit pensie si spuneti ce vreti sa faceti sa parasiti tara cu copii minori ,,,nu stiu daca cineva va da voie mai ales acum cu legile astea ,,,protectia copilului ,,eu va zic sigur ca nu puteti face nimic ,,chiar daca puteti iesi sunt legile mai dure in afara tari si sa nu aveti probleme
din experienta proprie va spun urmatoarele
mergeti cu hot.de divort irevocabila,in care scrie ca v-au fost incredintati copiii ,la directia pasapoarte din orasul de unde locuiti,iar daca scoala nu a ajuns acolo,mergeti la Buc. directia pasapoarte din Piata Romana faceti pasapoarte copiilor si mergeti cu ei linistita in ce tara doriti.
certificatul de nastere esteutil doar in Romania

succes si..drum bun
sunt de acord; din proprie experienta; iar cu privire lace acte cer alta tari: nu mai exista granite in tarile din spatiul schengen (sper ca am scris corect) asa ca nu are ine sa va opreasca in cazul in care plecati cu masina; daca luati avionul va trebuie pasaportul petru copii si decizia de divort, definitiva si irevocabila, tradusa si legalizata in limba tarii unde doriti sa mergeti. bafta multa

Alte discuții în legătură

Pot sa scot copilul din tara fara acordul tatalui? roberta-daria roberta-daria in cazul in care copilul imi este incredintat mie prin hotarare judecatoreasca si in sentinta de divort,tatal copilului nu are nici drept de vizita,va rog ... (vezi toată discuția)
Acte necesare stroe ana maria stroe ana maria buna ziua as avea o problema ,eu locuiesc in strainatate si as dori sa imi iau si copilul aici care are 8 ani ce acte imi trebuie sa trec granita cu ea.va ... (vezi toată discuția)
Parasirea tarii cu minorul - fara acordul tatalui deaconescu mircea deaconescu mircea in primul rand va salut pe toti care imi cititi mesajul..problema mea este urmatoarea: fosta mea prietena cu care am un copil ,un baietel (spun prietena ptr ca ... (vezi toată discuția)