Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... administratorul si presedintele
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

administratorul si presedintele

adm. de bloc a sustras suma de 7000 lei. si-a recunoscut fapta si a facut un angajament de plata in 4 luni restituie suma. mai are rost sa facem plingere penala la politie?? ce ar putea risca?? dar presedintele?? va multumesc. urgent raspuns va rog frumos
Care este baza legala prin care sustineti ca prejudiciul cauzat de administrator se ridica numai la valoarea de 7000 lei?
In conditiile in care reprezentantii asociatiei de proprietari trateaza cu lipsa de responsabilitate situatia exista posibilitatea ca imediat dupa achitarea prejudiciului,
administratorul sa solicite rezilierea contractului si ulterior sa se constate alte nereguli,
posibil cu prejudiciu mai mare
Legal nu este raspunzator numai administratorul de imobil ci inclusiv comisia de cenzori care vizeaza pentru legalitate lunar documentele intocmite de catre administrator,
concomitent cu presedintele de asociatie de proprietari
Daca s-a descoperit ca administratorul a sustras suma de 7000 lei, inseamna ca cei care au descoperit si-au facut datoria. Spun aceasta in ideea ca aceasta descoperire a fost facuta de cenzor, presedinte, comitet sau de o persoana angajata de acestia (expert) care a constatat in urma unei verificari. Deci, administrator vinovat si nu altii.
Acum daca administratorul a recunoscut ar trebui (daca inca nu s-a procedat asa) ca aceasta recunoastere sa fie facuta imediat in scris si nu verbal. In scris si cu explicatii din care sa reiasa cum a sustras, vce acte a falsificat eventual, de ce a luat banii...
Apoi, dupa obtinerea acestei recunoasteri in scris, sub amenintarea ca i se va face plangere penala, sa i se solicite sa dea banii imediat, in 24 de ore.
Daca vrea sa-i dea in rate, sa se duca la banca, la prieteni, la neamuri sa ceara cei 7000 lei, sa-i dea imediat la asociatie si nu are decat sa-si achite ratele la creditorul respectiv.
Spun aceasta pentru ca asociatia nu este o banca sa acorde credite si nici nu este vorba de imprumut, ci efectiv un furt. Daca administratorul ar fi facut o cerere catre presedinte solicitand ca asociatia sa-i plateasca salariul pe 7 luni inainte pentru ca are un necaz in familie, o problema de rezolvat..., presedintele putea discuta in comitet si, in anumite conditii, in functie de increderea in om, de felul administratorului, de posibilitatile asociatiei..., poate ca se facea o exceptie, un efort si era ajutat. Dar daca a furat nu cred ca merita sa dea inapoi ceea ce a furat, in rate, ca pe un imprumut cinstit si acceptat de asociatie.
Asa ca, sub amenintarea cu penalul, sa plateasca imediat si-apoi desfaceti-i contractul de munca sau, in cel mai bun caz, lasati-l sa faca administratie fara acces la bani (fara casierie, doar tehnic, evidente, liste, contabilitate...).
am verificat la furnizori daca sunt platite facturile. avem datori de 6988. lei nu are contract de munca cu asociatia.
In situatia data culpa cat si prejudiciul sunt imputabile presedintelui,comitetului executiv cenzorului si administratorului de imobil
Suma restanta la furnizori pe ce perioada este?
Solicitati presedintelui de asociatie sa desfasoare demersurile legale in vedere aplicarii si respectarii unitare a prevederilor in vigoare
Staruiti in lamurirea aspectelor privitoare la restantele acumulate la furnizori si mai ales daca aferent lunilor in care s-au inregistrat restantele,au fost percepute cotele lunare de intretinere
Solicitati comisiei de cenzori sa intocmeasca raport al activitatii administratorului
In situatia in care va confruntati cu dezinteres sau raspunsur evazive,realizati un nucleu de initiativa sesizati oficial serviciul specializat din primarie
Analizati necesitatea formularii de plangere la parchet
Sa sintetizam informatiile concrete postate de Initiatorul subiectului:
1. "adm. de bloc a sustras suma de 7000 lei. si-a recunoscut fapta si a facut un angajament de plata in 4 luni restituie suma"
2. "am verificat la furnizori daca sunt platite facturile. avem datori de 6988. lei nu are contract de munca cu asociatia."

Eu alte informatii nu vad. Doar acestea clar, concret si trei intrebari.
Noi ceilalti ne straduim sa dam cateva sugestii, dar la saracia informatiilor, eu nu vad cum.
Parca a doua afirmatie ar vrea cumva sa o lamureasca sau sa o comleteze pe prima dar cei care au experienta in asociatii stiu ca, in functie de marimea asociatiei, de proprietarii restantieri, de suma de incasat de la proprietari, de fondurile asociatiei..., asociatia are in permanenta debite catre furnizori, debite mai mari sau mai mici. Unele din acestea pot fi inca neajunse la scadenta, altele au devenit restante. Dar daca acestea sunt echivalente cu sumele afisate pe lista de plata (sume de incasat), aceasta este corect si nu inseamna ca cineva a sustras banii asociatiei.
Mai sus s-a intrebat cine a constatat sustragerea, in ce conjunctura, ce verificare s-a facut...
Eu am sugerat mai sus ca administratorului sa i se faca plangere penala, sa fie dat afara..., intreband totusi cate ceva pe acolo...
Si drept lamuriri primim doar ca asociatia are restante catre furnizori.
Nu vad unde este vina cuiva, fie el administrator, presedinte, cenzor, contabil sau casier.
Or fi ei vinovati ca nu gasesc solutii si nu-i pot convinge pe unii proprietari sa-si plateasca restantele. Acestea sunt motive pentru a alege o alta echipa de conducere a asociatiei. Dar nu motive si dovezi sa facem plangere la parchet, plangere ca asociatia are restante catre furnizori.#-o