avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... caracterizare de la ultimul loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

caracterizare de la ultimul loc de munca

CUM se face o caracterizare de la ultimul loc de munca ca agent paza ma poate ajuta cineva.
Cel mai recent răspuns: justice123 , utilizator 21:55, 4 Septembrie 2011
angajatorul scrie o caracterizare despre d-voastra,adica cum v-ati comportat in timp ce ati lucrat la el,absente,rel cu colegii,calitati,defecte.....
Caracterizarea trebuie sa cuprinda:
-perioada pe care ati lucrat-o la respectivul angajator,
-functia pe care ati indeplinit-o pe perioada lucrata,
-modul in care v-ati indeplinit sarcinile de serviciu,
-modul in care ati relationat cu colegii de serviciu.
Caracterizarea va purta un nr. de inregistrare, un antet/stampila dupa caz , data eliberarii si semnatura reprezentatului unitatii.
O scrisoare de recomandare contine de obicei urmatoarele:
- Numele complet al angajatului.
- Numele companiei.
- Titlul postului pe care il detine.
- De cat timp lucreaza pentru companie.
- Alte posturi detinute in companie si perioada pe care au fost ocupate.
- Responsabilitatile angajatului.
- Punctele tari ale angajatului.
- Cateva dintre realizarile angajatului.
- Recomandari privind stilul de lucrul al acestuia.

Exista si multe alte aspecte care pot fi incluse in cadrul unei scrisori de recomandare.
Puteti sa-i dati viitorului angajator cartea de vizita a fostului angajator, e mai... graitor :))

Pe recomandare se poate scrie orice in legatura cu specificatia legii:

ART. 29 – Verificarea aptitudinilor

(1) Contractul individual de munca se incheie dupa verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea.

(2) Modalitatile in care urmeaza sa se realizeze verificarea prevazuta la alin. (1) sunt stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil, in statutul de personal - profesional sau disciplinar - si in regulamentul intern, in masura in care legea nu dispune altfel.

(3) Informatiile cerute, sub orice forma, de catre angajator persoanei care solicita angajarea cu ocazia verificarii prealabile a aptitudinilor nu pot avea un alt scop decat acela de a aprecia capacitatea de a ocupa postul respectiv, precum si aptitudinile profesionale.

(4) (alineat modificat prin Legea 40/2011) Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caracterizare pentru instanta costelyno costelyno buna ziua!!! as vrea si eu un model de caracterizare pt tribunal pe care trebuie sa mi-o faca niste cunoscuti sa-mi serveasca la tribunal!!!! va rog mult ... (vezi toată discuția)
Caracterizare personala alexbz alexbz Buna ziua vreau si eu daca se poate un exemplu de o caracterizare pentru la tribunal eu fiind complice la un furt calificat si am auzit de la un avocat ca e ... (vezi toată discuția)
Procedura scrisoare de recomandare atalinna atalinna Ptr ca si pana acum am primit raspunsurile dorite ma reintorc cu o intrebare legata de atestatul de traducator/interpret.Una dintre cerinte ... (vezi toată discuția)