Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

Buna ziua!

Sunt in CIC pana la 01.11.2011.la o societate Dar de la 01.09.2011 ocup un post de suplinitor - 16h/sapt. Am nevoie de adeverinta de la celalalt angajator pe perioada lucrata. Exista vreun formular tip pentru astfel de adeverinta?Cu ce data imi poate face lichidarea celalalt angajator?
1. Daca sunteti in CCC pana la 01.11.2011 nu puteti sa cumulati indemnizatia pentru CCC cu salariul in perioada 01.09.2011-01.112011. Trebuie sa suspendati indemnizatia pentru CCC.
2. Nu se intelege ce doriti: cine vrea adeverinta si pentru ce?
3. Este vorba de o adeverinta de vechime (un model il gasiti in "Doacumente utile").
Reformulez :)

Am nevoie de o adeverinta pentru perioada lucrata la societatea respectiva ce foloseste la angajarea in invatamant. Dar, am mai multe intrebari:
1. Am nevoie si de o adeverinta care sa ateste ca am fost in CCC? Copilul a implinit la 01.09.2011 varsta de 2 ani,data la care voi figura ca si angajata in noua institutie. Deci,practic indemnizatia dispare de la acea data,dupa care voi fi platita de angajator?
2. Trebuie sa incetez contractul de munca cu societatea anterioara dupa terminarea CCC sau pot ramane angajata in continuare si, in acelasi timp, angajata si in invatamant unde norma este de 16h/sapt?

Multumesc!
1. Nu aveti nevoie de adeverinta pentru CCC, ci de vechime integrala in munca pentru a vi se calcula sporul de vechime, la data de 1 septembrie. Oricum veti avea incadrare de debutant in invatamant;
2. Puteti avea ambele locuri de munca, cu conditia sa respectati orarul de lucru la ambele institutii.
1. Dvs. ati spus in primul mesaj ca sunteti in CCC pana la 01.11.2011 (!?).
2. Dupa terminarea CCC trebuie sa va reluati activitatea in baza aceluiasi CIM, adica la acelasi angajator (daca nu mai doriti asta atunci va trebui sa incetati CIM).
3. Daca dpriti o adeverinta ca ati fost in CCC o puteti solicita de la Primarie sau de la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale (dar nu vad la ce va foloseste).
4. Daca puteti sa faceti fata programului si daca Statutul cadrelor didactice va permite atunci puteti sa aveti mai multe CIM simultan, asa cum spune Codul muncii:

Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Ok, multumesc pentru raspunsuri.
In primul mesaj am scris 01.11 pentru ca am crezut ca atunci inceteaza CCC, dat fiind faptul ca a inceput la 01.11.2009. M-am lamurit intre timp ca CCC inceteaza atunci cand implineste copilul 2 ani, in cazul meu, la 01.09.2011, nu cand se fac 2 ani de la debutul concediului.