Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii va rog ajutatima
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

va rog ajutatima

buna ziua numele meu este corina ,si am lucrat pe timp de var la un bar de la noi din comuna ,mam anagajat in 10 mai si acum cand am plecat am aflat ca nu aveam platit doar din 1 august ,plus de asta or refuzat sa imi dea salarul >ce sa fac?cum sa procedez?stiu multe lucruri ce se petrec acolo exista foarte multa marfa la negruu si alte nereguli la cine sa apelez
:(
Depuneti plangere la Inspectoratul Teritorial de Munca din judetul in care locuiti.De asemenea adresati-va tribunalului competent teritorial cu actiune civila in pretentii.
Pentru neplata obligatiilor salariale de catre angajator faceti un denunt la Inspectoratul Teritorial de Munca , iar pentru celelalte nereguli , sesizati Garda Financiara !
Anjelique a scris:

Pentru neplata obligatiilor salariale de catre angajator faceti un denunt la Inspectoratul Teritorial de Munca , iar pentru celelalte nereguli , sesizati Garda Financiara !

Cu referire la denuntul catre Garda Financiara in cazul in care se va retine in sarcina angajatorului o infractiune ca urmare a acestui denunt.....s-ar putea ca utilizatorul sa ''obtina'' o anumita raspundere penala...

TÃINUIREA (art. 221 C. pen.)

1. Conţinutul legal:
"Primirea, dobândirea sau transformarea unui bun ori înlesnirea valorificarii acestuia, cunoscând ca bunul provine din savârşirea unei fapte prevazute de legea penala daca prin aceasta s-a urmarit obţinerea, pentru sine ori pentru altul, a unui folos material, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 7 ani, fara ca sancţiunea aplicata sa poata depaşi pedeapsa prevazuta de lege pentru infracţiunea din care provine bunul tainuit.

Art. 26
Complicele

Complice este persoana care, cu intenţie, înlesneşte sau ajută în orice mod la săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală. Este de asemenea complice persoana care promite, înainte sau în timpul săvârşirii faptei, că va tăinui bunurile provenite din aceasta sau că va favoriza pe făptuitor, chiar dacă după săvârşirea faptei promisiunea nu este îndeplinită.
andymaurul, utilizator
ati fost angajata cu contract de munca, sau la negru?
andymaurul a scris:

Anjelique a scris:

Pentru neplata obligatiilor salariale de catre angajator faceti un denunt la Inspectoratul Teritorial de Munca , iar pentru celelalte nereguli , sesizati Garda Financiara !

Cu referire la denuntul catre Garda Financiara in cazul in care se va retine in sarcina angajatorului o infractiune ca urmare a acestui denunt.....s-ar putea ca utilizatorul sa ''obtina'' o anumita raspundere penala...

TÃINUIREA (art. 221 C. pen.)

1. Conţinutul legal:
"Primirea, dobândirea sau transformarea unui bun ori înlesnirea valorificarii acestuia, cunoscând ca bunul provine din savârşirea unei fapte prevazute de legea penala daca prin aceasta s-a urmarit obţinerea, pentru sine ori pentru altul, a unui folos material, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 7 ani, fara ca sancţiunea aplicata sa poata depaşi pedeapsa prevazuta de lege pentru infracţiunea din care provine bunul tainuit.

Art. 26
Complicele

Complice este persoana care, cu intenţie, înlesneşte sau ajută în orice mod la săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală. Este de asemenea complice persoana care promite, înainte sau în timpul săvârşirii faptei, că va tăinui bunurile provenite din aceasta sau că va favoriza pe făptuitor, chiar dacă după săvârşirea faptei promisiunea nu este îndeplinită.

Dumneavoastra aveti foarte mare dreptate , insa de multe ori , de dragul unui loc de munca , ne dam acordul tacit la foarte multe nereguli . Daca cel care ar avea curajul de a denunta o faradelege ar fi apreciat si rasplatit , altfel ar sta lucrurile in tara aceasta , dar asa de frica unor consecinte , bagam capul ca si strutul in nisip si ne facem ca nu stim si nu am vazut nimic .

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Anjelique, utilizator