Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recursul si procesul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recursul si procesul penal

Va rog sa ma lamuriti daca recursul in procesul penal, suspenda executarea pedepsei privative de libertate. Care este textul legal care se refera la aceasta problema. Va multumesc.
Hotararea instantei de fond a fost supusa apelului?
hotararea se poate ataca doar cu recurs.
Nu se obisnuieste sa se faca arestarea pana nu se judeca recursul.
In recurs se poate intampla orice si din acest motiv in practica nu se face arestarea.
Deci, sub acest aspect puteti sta linistit.
multumesc
Hotărârile instantei penale devin executorii la data când au
rămas definitive:
-la data expirării termenului de recurs în cazul hotărârilor
nesupuse apelului
- la data pronuntării hotărârii prin care s-a respins recursul
declarat împotriva hotărârii de fond
Hotărârile instantei de recurs rămân definitive la data
pronuntării acesteia când :
a) recursul a fost admis si procesul a luat sfârsit în faÑa
instanÑei de recurs, fără rejudecare;
b) cauza a fost rejudecată, după admiterea recursului;
c) cuprinde obligarea la plata cheltuielilor judiciare, în cazul
respingerii recursului.